Sinemada gerilimin yaratılması ve Alfred Hitchcock filmleri
Creating suspense in cinema and films of Alfred Hitchcock
  1. Tez No: 73391
  2. Yazar: EROL NEZİH ORHON
  3. Danışmanlar: PROF. YALÇIN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SİNEMADA GERİLİMİN YARATILMASI VE ALFRED HITCHCOCK FİLMLERİ Erol Nezih ORHON İletişim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1998 Danışman: Prof. Yalçın DEMİR Sanat eserleri anlam taşırlar ve mutlaka bir şeyle ilgilidirler. Bu, aynı zamanda insanın doğasına özgü de bir durumdur. Sanat eserinin anlamı, sadece onun dış görünümü değil aynı zamanda dış görünümle, bu görünümün taşımak istediği ifade arasındaki ilişkileri, heyecanları, gerilimleri, ruh hallerini kapsamaktadır. Bir sanat olarak sinema, gerçekliği yeniden kurmada, görüntüleri, sesleri, hareketleri kullanır. Sinema, heyecan ve gerilim doludur, çünkü içinde insan öğesi taşır. Dış dünyaya çok benzer, dünyadaki günlük gerilimleri taşır, yansıtır. Sinema ile izleyicilerin görme ve işitme duyularına seslenilir, görsel ve işitsel imler bütünü oluşturulur. Görsel ve işitsel bir sanat olan sinemanın da amacı, bu görüntüler ve sesler yardımıyla izleyicilerin duyularını uyaran, onları belirli tepkilere yönelten bir yapıt ortaya koymaktır.Sinemanın bir sanat olarak izleyicisine yaşattığı, hissettirdiği gerilimlerin, heyecan fırtınalarının görsel ve işitsel araçlarla ortaya konmasında, tasarlanmasında ve izleyiciye yaşatılmasında Alfred Hitchcock filmleri öne çıkmaktadır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cinema is one of the essential art form in human history. When we think about cinema, we do not only think about technical and aesthetic pieces; we also consider the importance of human psychology. People who are interested in art know that art is part of human life and its interaction. Psychology plays an important role in different art forms. From a view point of cinema, the usage of aural and visual elements have a great impact on human psychology. The creation of suspense depends on the right appropriate usage of these elements. As we can see from the productions of Alfred Hitchcock, he may be called the master of suspense. His work must be considered as an art of suspense. IV