Türk tarım politikası ile Avrupa Birliği tarım politikasının uyumlaştırılması
Adaptation of Turkish agricultural policy to European Community's agricultural policy
- Tez No: 73392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRK TARIM POLİTİKASI İLE AVRUPA BİRLİĞİ TARIM POLİTİKASININ UYUMLAŞTIRILMASI Sibel ERKAN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1998 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erol KUTLU 1 Aralık 1964'te yürürlüğe giren Ankara Anlaşması ile Türkiye-Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliğine dayalı bir ortaklık rejimi öngörülmüştür. Bu Anlaşmaya göre, Gümrük Birli ği'nin mal alışverişlerinin tümünü kapsadığını belirtmiş ve Ortaklık rejiminin tarım ve tarım ürünleri alışverişini de kapsadığını vurgulamıştır. Ankara Anlaşmasının bu açık hükümlerine rağmen, 1 Ocak 1973 'te yürürlüğe giren Katma Protokol ile tarım ürünleri Gümrük Birliği dışında bırakılmıştır. Birlik ile Türkiye arasında tarım ürünleri serbest dolaşımı 22 yıllık dönem sonunda belirlenecektir. Türkiye Geçiş Dönemi 'nde kendi tarım politikasının Birlik Ortak Tarım Politikasına uyum sağlayacağını öngörmüştür. Ancak 22 yıl sonunuda öngörülen bu serbest dolaşım Ortaklık konseyi kararına bağlıdır. Seksenli yıllara kadar, Ortak Tarım Politikası 'na uyum konusunda anlaşılan, Ortak Tarım Politikası'nın Türkiye'de nasıl uygulanacağı ve Ortak Tarım Politikası karşısında Türk tarımının yapısal sorunları ve bu sorunların nasıl üstesinden gelineceğiydi. Bugün uyum konusunda yapısal sorunlardan çok, Avrupa Birliği'nde bütçe disiplini ilkesi ile kısılmaya çalışılan Ortak Tarım Politikası harcamaları karşısında, Türkiye'nin tam üyeliği halinde bütçe üzerine etkisinin ne olacağı tartışılmaktadır. Bu yaklaşımla yapılacak değerlendirmeler, konunun basite indirilmesine neden olmakta, Türkiye'nin tam üyeleğinin gerek Türkiye'yi ve gerekse Birliği nasıl etkileyeceğinin yüzeysel bir değerlendirmesini vermektedir. Oysa asıl dikkate alınması gereken husus, makro seviyede Türkiye'nin ve Birliğin birbirlerini nasıl etkileyeceğinin ele alınması, başka bir ifade ile ekonomik entegrasyon sonucunda karşılıklı refah etkilerinin ne olacağıdır. Türkiye açısından Ortak Tarım politikasına uyumda, özellikle Birlik taleplerine uygun bir üretim ve ihracat politikası uygulamak, Türkiye ve Birlik açısından yararlı olacaktır. Gözden kaçırılmaması gereken nokta, tam üyeliğe kabulün bile Ortak Tarım Politikasının hemen uygulanmaya başlayacağı anlamına gelmemesidir. Bu bakımdan Türkiye'nin söz konusu muhtemel sorunlara karşı önlemler alabilmesi, öncelikle geçiş döneminin uzunluğu ve bu süre içinde ortak politikaların hangi sıra ile uygulanacağı ve ihraç ürünlerinin pazarlama becerisine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A Custom Union between Turkey and the European Community was accepted with the Ankara Agreement which came into force on the 1st December in 1964. According to this agreement the Custom Union was going to contain all meta exchanges including agricultural products. Despite the clearly defined articles of Ankara Agreement, the exchange of the agricultural products were left out of the Custom Union due to the Suplemantary Protocol which came into force on the 1st January 1973. The decision for the free exchange of agricultural products between Turkey and European Community will be taken in a period of 22 years. In this transitional period, Turkey is commited itself to adopt the Common Agricultural Policy of the European Community. However, the decision about the free exchange is going to be determined by the Corparation Council. By adopting the Common Agricultural Policy of the European Community Turkey expected to find solution to the problems that confronted in its agricultural structure. However, what is discussed today in the European Community is the pressure of the expenses that Turkey will put on the budget of the Community's Common Agricultural Policy in case of becoming a full membership. Nevertheless, such discussion will benefit neither Turkey nor the European Community. What should Turkey and the European Community do is to establish in a macro level a relationship of jeal reciprocity in case of an economic integration. Turkey and the European Community would benefit from a production and exportation policy which is suitable to the demands and the needs of both sides. It should be remembered that, even in case of a full membership, the Common Agricultural Policy is not going to be put into practice immedeatly. There fore, Turkey should take some measures against some possible problems. Turkey particularly should take into account the long-lenght of the transitional period, and within this period it should also consider which policies should be given priority of practices. It should also consider its marketing capacity of export products.