Estimation of COX-2 and dopamine neurotransmitter in sera of spinal cord injury patients
Omurilik hasarlı hastaların serumlarında COX-2 ve dopaminnörotransmıtterinin tahmini
- Tez No: 733925
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAİZAFOON NABEEL NASIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, akut omurilik yaralanması (SCI) hastalarının serumlarında Siklooksijenaz-2 (COX-2) ve Dopaminin (DA) etkisini araştırmaktı. Çalışma ayrıca risk gelişimi için biyokimyasal testler olarak kalsiyum, lipit profili ve açlık glikozunu da içeriyordu. COX-2 ve DA, Enzyme-linked Immun Sorbent (ELISA) kitleri kullanılarak belirlendi ve diğer biyokimyasal parametreler spektrofotometrik testler kullanılarak belirlendi. Çalışmaya altmış akut SCI hastası ve altmış sağlıklı kontrol olarak dahil edildi, denekler her grupta erkek (%50) ve kadın (%50) olarak eşit olarak ayrıldı. İki grup arasında yaş farkı anlamlı değildi (P>0.05). Sonuçlar, SCI hastası ve kontroller arasında karşılaştırılabilir (P>0.05) DA seviyeleri göstermiştir. COX-2 seviyesi, SCI hastalarının serumunda kontrole kıyasla anlamlı derecede yüksekti (P0.05) bulundu. COX-2, SCI hastalarında DA ile anlamlı pozitif orta korelasyon ve yaş ile negatif zayıf korelasyon göstermiştir. Alıcı çalışma karakteristiği (ROC) testi, DA ve COX-2'nin serumda SCI teşhisi için yararlı olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak, akut SKY hastalarında yüksek COX-2 seviyeleri vardır ve bu, doku hasarına bağlı inflamatuar indüksiyondan kaynaklanabilir ve yaralanma sonrası ağrıda rol alır.
Özet (Çeviri)
The current study was aimed to investigate the influence of Cyclooxygenase-2 (COX-2) and Dopamine (DA) in sera of acute spinal cord injury (SCI) patients. The study also included calcium, lipid profile and fasting glucose as biochemical tests for risk developing. COX-2 and DA were determined by using an Enzyme-linked Immune Sorbent (ELISA) kits, and the other biochemical parameters were determined by using spectrophotometric assays. The study was included sixty patients of acute SCI and sixty healthy people as control, the subjects were divided equally to males (50%) and females (50%) in each group. The differences of age were non-significant between the two groups (P>0.05). The results have shown comparable (P>0.05) levels of DA between SCI patient and controls. COX-2 level was significantly higher (P0.05) between the two groups. COX-2 has shown significant positive moderate correlation with DA and negative weak correlation with age in SCI patients. The receiver operating characteristic (ROC) test has shown that DA and COX-2 were poor markers for diagnosing SCI in serum. In conclusion, patients with acute SCI have elevated COX-2 levels and this may result from the inflammatory induction due to tissue damage and takes a part in pain following the injury