Acil servisten COVID 19 tanısı ile yatırılan hastaların 'COVCD-19 için 4C mortalite skoru' ile prognozları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the '4C mortality score for COVID-19' and their prognoses of patients installed with the diagnosis of COVID 19 from the emergency department
  1. Tez No: 859932
  2. Yazar: DOĞUŞ SEVGENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
COVİD-19, SARS-CoV-2 enfeksiyonu sonucu gelişen, genelde solunum yolu tutulumu ile başlayıp multisistemi etkileyen zoonotik bir hastalıktır. Hastane yatışları ve mortalitenin büyük bir kısmını akciğer tutulumuna bağlı solunum yetmezliği oluşturmaktadır. Hastalık seyrinin değişkenliği ve yayılma hızının artması sonucu sağlık sisteminde kaynakların efektif kullanımının önemi artmaktadır. Covid-19 için 4C Mortalite Skoru hasta yönetimi için geliştirilen risk sınıflamalarından biridir. Bu çalışma acil servisten COVİD-19 ön tanısı ile yatırılan hastaların prognozları ile 4C Mortalite Skoru arasındaki ilişkilerinin değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Elde edilen sonuçların mortaliteyi tahmin etme ve kaynakların etkin kullanımı için sağlık sisteminin planlanmasına yardımcı olması düşünülmektedir. Metot Çalışma 01.01.2020- 30.06.2020 tarihleri arasında 3. Basamak bir hastaneye başvuran ve Covid-19 tanısı ile yatış verilen hastalar çalışmaya dahil edildiği retrospektif kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Hastaların demografik verileri, laboratuvar ve vital parametreleri, 4C mortalite skorunu içeren parametreleri ve hastane sonlanımları kaydedildi. Grup değişkenlerinin karşılaştırılmasında Pearson's chi-square testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Hastane içi mortalitenin öngörülebilmesinde 4c mortalite skoru ve mortaliteyi etkileyen 4C skoru dışındaki bağımsız değişkenlerin analizi için Cox regresyon analizi kullanıldı. Güven aralığı %95 ve p15'te %75) olduğu tespit edildi. Hastaların 4C Mortalite Skor ortalamaları arttıkça mortalitelerinin de arttığı tespit edilmiştir (Rpb=.
Özet (Çeviri)
COVİD-19 is a zoonotic disease that develops as a result of SARS-CoV-2 infection, generally starting with respiratory tract involvement and affecting the multisystem. Respiratory failure due to lung involvement constitutes a large part of hospitalizations and mortality. As a result of the variability of the course of the disease and the increase in the rate of spread, the importance of effective use of resources in the health system is increasing. The 4C Mortality Score for Covid-19 is one of the risk classifications developed for patient management. This study was planned to evaluate the relationship between the prognosis and the 4C Mortality Score of patients hospitalized in the emergency department with a pre-diagnosis of COVID-19. It is thought that the results obtained will help in the planning of the health system for the estimation of mortality and the effective use of resources. Methods The study was planned as a retrospective cross-sectional study in which patients admitted to a 3rd level hospital between 01.01.2020 and 30.06.2020 and hospitalized with the diagnosis of Covid-19 were included in the study. Demographic data, laboratory and vital parameters, parameters including 4C Mortality Score, and hospital outcomes of the patients were recorded. Pearson's chi-square test and Mann-Whitney U test were used to compare group variables. Cox regression analysis was used to predict in-hospital mortality and to analyze independent variables other than the 4C Mortality Score and the 4C Mortality Score affecting mortality. Confidence interval was 95% and p15). It was determined that as the 4C mortality score averages of the patients increased, their mortality also increased (Rpb=.