Konvansiyonel yöntemle ve üç boyutlu yazıcılarda üretilen kaide materyallerinin bazı mekanik ve fiziksel özelliklerine termal siklusun etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of thermal cycle on some mechanical and physical properties of base materials produced by conventional methods and 3d printers
- Tez No: 733945
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KESKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüz teknolojisiyle birlikte akrilik kaide materyallerinde çeşitliliğin artması ve CAD-CAM sistemlerindeki yeniliklerle farklı üretim yöntemlerinin geliştirilmesi tam protezlerin yapımında farklı seçenekler sunmaktadır. Özellikle son zamanlarda diş hekimliğinde hızla gelişen 3B yazıcılarla birçok restorasyon yapılmaya başlanmıştır. Fakat yeni geliştirilen akrilik kaide reçinesiyle ilgili hem çok az çalışma olması hem de yapılan çalışmalarda materyalin istenilen mekanik, biyolojik ve yüzey özelliklerini sergileyememesinden dolayı bu yöntemle tam protez üretimi yaygınlaşmamıştır. Bu çalışmada 3B baskı kaide reçinesinin termal döngü öncesi ve sonrası mekanik ve yüzey özelliklerinin değerlendirilmesinde kontrol grubu olarak sıcak akrilik kaide rezini kullanılmıştır. Yüzey sertliği ve pürüzlülüğü değerlendirmesinde her akrilik reçineden 10 örnek hazırlanarak ilk ölçüm sonrası 10.000 döngü (1 yıl) termal yaşlandırma uygulanmış aynı örneklerden tekrar ölçüm yapılmıştır. Bükülme dayanıklılığı için ise her materyalden termal siklus öncesi ve sonrası için 20 örnek hazırlandı. Örneklerin kırılma sırasındaki bükülme dayanıklılığı ve elastik modül değerleri ölçüldü. Elde edilen veriler, homojen ve normal dağılımı test edildikten sonra örneklere uygun olarak Bağımlı ve Bağımsız Örneklem t Testi (Paired/Indepent t Test) ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler sonucunda 3B baskı reçinesinin en yüksek yüzey pürüzlülüğüne ve en düşük yüzey sertliğine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca her iki materyalinde termal yaşlandırma sonrası yüzey pürüzlülüğünde artma, yüzey sertliğinde ise azalma olduğu görülmüştür. Bükülme dayanıklılığı bakımından her iki materyalinde ısı uygulaması fark etmeksizin anlamlı bir fark bulunamamıştır. Elastik modül bakımından en düşük değerleri 3B baskı reçinesi sergilemiştir. Ayrıca termal siklus uygulaması 3B baskı reçinesinin elastik modül değerlerini azaltırken sıcak akrilik rezinde herhangi bir değişim olmamıştır.
Özet (Çeviri)
With today's technology, the increase in diversity in acrylic base materials and the development of different production methods with innovations in CAD-CAM systems offer different options in the construction of full dentures. Especially recently, many restorations have started to be made with the rapidly developing 3D printers in dentistry. However, the production of full dentures with this method has not become widespread due to the fact that there are very few studies on the newly developed acrylic base resin and that the material cannot exhibit the desired mechanical, biological and surface properties in the studies. In this study, hot acrylic base resin was used as a control group in the evaluation of the mechanical and surface properties of 3D printing base resin before and after thermal cycle. In the evaluation of surface hardness and roughness, 10 samples were prepared from each acrylic resin, and after the first measurement, 10,000 cycles (1 year) of thermal aging were applied and measurements were made again from the same samples. For flexural strength, 20 samples were prepared from each material before and after the thermal cycle. The flexural strength and elastic modulus values of the samples during fracture were measured. The obtained data were evaluated with the Paired and Independent t-Test in accordance with the samples after testing the homogeneous and normal distribution. As a result of the statistical evaluations, it was seen that the 3D printing resin had the highest surface roughness and the lowest surface hardness. In addition, an increase in surface roughness and a decrease in surface hardness were observed in both materials after thermal aging. In terms of flexural strength, no significant difference was found in both materials regardless of thermal cycle. 3D printing resin exhibited the lowest values in terms of elastic modulus. In addition, while the thermal cycle decreased the elastic modulus values of the 3D printing resin, there was no change in the heat cured acrylic resin.