COVID-19 pandemisi öncesi ve sırasında hemşirelerin bakım algısı ve merhamet yorğunluğu
Nurses' perception of care before and during the COVID-19 pandemic and compassion fati̇gue
- Tez No: 733960
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KULAKAÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelerin COVID-19 pandemisi öncesi ve sırasında hemşirelik bakım algılarını ve merhamet yorgunluğunu değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı ilişkisel nitelikte tasarlanan araştırma Aralık 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin farklı birimlerde çalışan hemşirelerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmaya katılmaya gönüllü 303 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Bakım Değerlendirme Ölçeği (BDÖ)”,“Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği (MY-KÖ)”ile toplanmıştır. Veri toplama araçları,“Google Forms”aracılığıyla çevrimiçi olarak hemşirelere ulaştırılmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, Shapiro-Wilk testi, bağımsız gruplar arası t testi, regresyon (Stepwise Regression) analizi, varyans Analizi (F testi), pearson korelasyon analizi, kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate nurses' perceptions of nursing care and compassion fatigue before and during the COVID-19 pandemic. Materials and Methods: The research, which was designed as a descriptive relational study, was carried out between December 2021 and June 2022 with nurses working in different units of a university hospital. Sample selection was not made in the research, and 303 nurses who volunteered to participate in the research formed the sample of the research. Data; It was collected with“Personal Information Form”,“Care Evaluation Scale (BDÖ)”,“Compassion Fatigue Short Scale (MY-KÖ)”. Data collection tools were delivered to nurses online via“Google Forms”.