Öğretmen adaylarının dijital öyküleme becerilerinin ve dijital öykülemeye yönelik görüşlerinin incelenmesi
Analyzing of pre-service teacher's digital storytelling skills and their opinions on digital storytelling
- Tez No: 733974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı matematik öğretmen adayları tarafından oluşturulan matematik eğitimi alanındaki dijital öykülerin incelenmesi ve matematik öğretmen adaylarının dijital öykülemeye yönelik görüşlerinin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla araştırmanın yöntemi olarak durum çalışması deseni (case study) benimsenmiştir. Çalışma grubunu İstanbul'daki bir devlet üniversitesinin 2020-2021 öğretim yılı içerisinde ilköğretim matematik öğretmenliği programında 2. sınıf kademesinde öğrenim gören 52 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Katılımcıların belirlenmesi aşamasında örneklemin kolay ulaşılabilir olmasına dikkat edilmiştir. Eylül 2020 ile Şubat 2021 tarihleri arasında uygulama öncesi adımlar gerçekleştirilmiştir. Bu aralıkta araştırmacılar tarafından gerekli araştırmalar yapılmış, dijital öyküleme eğitimi kapsamında verilecek ders içerikleri hazırlanmış ve yarı yapılandırılmış ön ve son görüşme soruları oluşturulmuştur. Ayrıca yarı yapılandırılmış ön görüşmeler de bu aralıkta gerçekleştirilmiştir. Uygulama süreci 10 hafta sürmüştür ve öğretmen adaylarına dijital öyküleme konulu eğitim verilmiştir. Eğitimin içeriği teorik ve uygulamalı olarak ayrılmıştır. Eğitim sonrasında son görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın verilerini öğretmen adayları tarafından hazırlanan öyküler, öykü panoları, dijital öyküler; yarı yapılandırılmış görüşme formları ve yansıtıcı raporlar oluşturmaktadır. Öyküler, öykü panoları ve dijital öyküler rubrik çerçevesinde değerlendirilmiştir. Verilerin analizi içerik analizi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda öğretmen adaylarının öykü, öykü panosu ve dijital öykü hazırlama becerilerinin orta düzeyde olduğu yani iyi bir dijital öykü oluşturma aşamasında kısmen başarılı oldukları görülmüştür. Ön görüşmeler öğretmen adaylarının teknoloji kullanımından uzak olmadıklarını ve teknolojinin eğitimde yer alması konusunda çoğunlukla olumlu görüşlere sahip olduklarını göstermiştir. Son görüşmelerde öğretmen adaylarının dijital öyküleme süreci içerisinde birçok deneyim kazandıkları, bu süreçte yaşadıkları zorlukları ve çözümleri, dijital öyküleme sürecini nasıl değerlendirdikleri ve önerileri ortaya konmuştur. Yansıtıcı raporlar öğretmen adaylarının dijital öyküleme süreçleri içerisindeki deneyimlerini, yaşadıkları zorlukları, keyif aldıkları aşamaları ve önerilerini göstermiştir. Sonuç olarak öğretmen adayları matematik eğitiminde dijital öyküleme kullanımına sıcak bakmışlardır ve eğitim sürecinde birçok deneyim ve beceri kazanmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the digital stories in the field of mathematics education created by pre-service mathematics teachers and to reveal the views of pre-service mathematics teachers on digital storytelling. For this purpose, the case study design was adopted as the method of the research. The study group consists of 52 pre-service teachers studying at the 2nd grade in the primary school mathematics teaching program of a state university in Istanbul in the 2020-2021 academic year. During the determination of the participants, attention was paid to the easy accessibility of the sample. Pre-implementation steps were carried out between September 2020 and February 2021. In this interval, necessary research was carried out by the researchers, the course contents to be given within the scope of digital storytelling training were prepared, and semi-structured pre- and post-interview questions were created. In addition, semistructured pre-interviews were also held during this interval. The implementation process lasted for 10 weeks and pre-service teachers were trained on digital storytelling. The content of the training is divided into theoretical and practical. Post interviews were held after the training. The data of this study were prepared by pre-service teachers, story, storyboards, digital stories; semi-structured interview forms and reflective reports. Stories, storyboards and digital stories were evaluated within the framework of rubrics. The analysis of the data was carried out with the content analysis method. In line with the data obtained, it was seen that the pre-service teachers' skills in preparing stories, storyboards and digital stories were at a moderate level, that is, they were partially successful in creating a good digital story. Preliminary interviews showed that pre-service teachers are not far from using technology and they mostly have positive views about the inclusion of technology in education. In the last interviews, it was revealed that the pre-service teachers gained a lot of experience in the digital storytelling process, the difficulties and solutions they experienced in this process, how they evaluated the digital storytelling process and their suggestions. Reflective reports showed the pre-service teachers' experiences in the digital storytelling processes, the difficulties they experienced, the stages they enjoyed, and their suggestions. As a result, pre-service teachers welcomed the use of digital storytelling in mathematics education and gained many experiences and skills in the education process.