Çocukluk çağı kardiyomiyopatiye bağlı kalp yetersizliği olan hastaların tanı, tedavi ve izlem bulgularının değerlendirilmesi
Pediatric heart failure due to cardiomyopathy: etiology, treatment and outcome predictors
- Tez No: 733983
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Kardiyomiyopati çocukluk çağında nadir bir kalp kası hastalığı olmasına rağmen kalp yetersizliğinin en sık nedenlerinden biri ve 1 yaşın üzerindeki çocuklarda kalp naklinin en temel endikasyonudur. Bu çalışmada klinik ve demografik özelliklerin saptanması, uygulanan tedaviler doğrultusunda klinik seyir ve prognostik faktörlerin değerlendirilmesi, çocukluk çağı hasta sayısı ve verileri kısıtlı olan bu alanda literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2014-2020 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı'nda izlenen kardiyomiyopatiye bağlı kalp yetersizliği tanılı 176 olgunun (tanı anında 5 yaşından küçük ise Ross, 5 yaşından büyük ise NYHA Sınıflaması ile evre III-IV) tanı anı klinik ve demografik özellikleri, uygulanan tedavi yöntemleri ve mortalite ilişkili faktörler retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 137'si (%77,8) DKMP, 8'i (%4,5) LVNC, 8'i (%4,5) RKMP, 5'i (%2,8) HKMP, 2'si (%1,4) ARVC/D, 16'sı (%9) mikst tipt KMP tanılı olan 176 hasta [ortanca yaşı 3,34 yıl (0,1-18 yıl), erkek/kız oranı: 0,97] dahil edildi. Ebeveyn akrabalığı hastaların %37,5'inde, ailede kardiyomiyopati öyküsü ise %9,1'inde saptandı. Hastaların %30,6'sında (n=54) etiyoloji tespit edilememiş olup %30,6'sı (n=54) miyokardit, %13,6'sı (n=24) toksisite ilişkili, %11,9'u (n=21) ailesel, %5,7'si (n=10) doğuştan kalp hastalığı, %4,5'i (n=8) metabolik hastalık zemininde, %2,2'si (n=4) sistemik hastalık, %1,1'inin (n=2) ise ritm bozukluğu zemininde geliştiği görüldü. Semptomların başlangıcından tanıya kadar geçen süre 1 ile 400 gün arasında değişmekte olup ortancası 5 gün idi. Başvuruda en sık görülen belirtiler sırasıyla nefes darlığı (%56.8), kusma (%22,7) ve öksürük (%21.6) olup yaş alt gruplarına göre karşılaştırıldığında 1 yaş altında iştahsızlık (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiomyopathy is a heterogeneous and serious disorder of the heart muscle, although rare, is a common cause of heart failure in children, and it is also the most common indication of heart transplantation in children older than 1 year of age. In this study, we aimed to determine the clinical and demographic characteristics, to evaluate the clinical course and prognostic factors and to contribute to the literature in this field, where the number of pediatric patients and data are limited. Materials and Methods: In our study, 176 patients with heart failure due to cardiomyopathy followed up in the Department of Pediatric Cardiology of Ankara University Faculty of Medicine between 2014-2020 (Stage III-IV with Ross Classification if less than 5 years old at the time of diagnosis, NYHA Classification if they are older than 5 years old) were diagnosed. Clinical and demographic characteristics of the patients, treatment methods and prognostic factors were evaluated retrospectively. Results: A total of 176 patients presented with significant heart failure, 77,8% DCMP, 4,5% LVNC, 4,5% RCMP, 2,8% HCMP, %1,4 ARVC/D, %9 mixed type CMP, were included in the study. Median age at presentation was 3.34 years (0.1-18 years), male/female ratio: 0.97. Parental consanguinity was found in 37,5% of the patients. Causes of heart failure included 30,6% (n=54) myocarditis, 13,6% (n=24) toxicity, 11,9% ( n=21) familial, 5,7% (n=10) congenital heart disease, 4,5% (n=8) metabolic disease, 2,2% (n=4) systemic disease, 1,1% (n=2) arrhythmia related and 30,6% (n=54) remain idiopathic. The time from the onset of symptoms to diagnosis ranged from 1 to 400 days, with a median of 5 days. The most common symptoms at admission were shortness of breath (56,8%), vomiting (22,7%) and cough (21,6%), when compared within age subgroups, anorexia under 1 year of age (p0,05).