Proton pompa inhibitörü kullanan diyabetes mellitus olmayan hastalarda insülin seviyesinin bilişsel fonksiyonlar ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Treatment of diabetes mellitus using proton pump inhibitors insulin therapy in patients without mellitus with a high level of cognitive functions evaluation of the relationship
  1. Tez No: 734037
  2. Yazar: HÜSNİYE FUNDA ARPACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada, proton pompa inhibitörü (PPI) kullanan Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM) tanısı olmayan yaşlı hastalarda insülin düzeyi ile bilişsel fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Haziran 2020- Aralık 2020 tarihleri arasında Bursa Küplüpınar Aile Sağlığı Merkezine takip ve tedavi amacıyla başvuran T2DM tanısı olmayan 65 yaş üstü kişiler üzerinde yapıldı. Çalışmamız gözlemsel bir vaka-kontrol araştırması niteliğindedir. Katılımcılar PPI kullanan ve kullanmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bilişsel fonksiyonları etkileyen herhangi bir tanısı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmamızda Morisky İlaç kullanımına Uyum Anketi, Sosyo-demografik Veri Formu soruları ve ülkemize uyarlanan Standardize Mini Mental Test ile Eğitimsizler için Mini Mental Test soruları gönüllü katılımcılarla yüz yüze anket tekniği kullanılarak soruldu. Ayrıca katılımcıların serum örneklerinden kan glukoz, insülin, HbA1C, üre ve kreatinin düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda SMMT toplam puanı ile BUN değeri arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir (p=0.004). PPI (+) grubunda yer alan hastaların ortalama glukoz düzeyinin PPI (-) grubundaki hastalara oranla daha düşük olduğu saptanmıştır (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the relationship between insulin level and cognitive functions in elderly patients without a diagnosis of Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) using proton pump inhibitors (PPI). Materials and Methods: This study was conducted out on people over 65 years of age who were not diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus, who applied to Bursa Küplüpınar Family Health Center for follow-up and treatment between June 2020 and December 2020. Our study is an observational case-control study. The participants were divided into two groups: those who used PPI and those who did not. Patients with any diagnosis affecting cognitive functions were excluded from the study. In our study, Morisky Pharmaceuticals Adherence Questionnaire, Socio-demographic Data Form questions and Standardized Mini Mental Test adapted to our country and Mini Mental Test for the Uneducated were asked using face-toface survey technique with volunteer participants. In addition, blood glucose, insulin, HbA1C, urea and creatinine levels were measured from the serum samples of the participants. Results: In our study, it was determined that there was a significant negative relationship between the total score of SMMT and the BUN value (p=0.004). It was found that the average glucose level of patients in the PPI (+) group was lower than that of patients in the PPI (-) group (p=0,007).