Ebeveynlerin problemli internet kullanım düzeyinin çocuk istismarı potansiyeli ile ilişkisi
The relationship of parents' problem internet use level and the potential of child abuse
  1. Tez No: 734036
  2. Yazar: SEHER DELİGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER SARIKAYA KARABUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma, ebeveynlerin problemli internet kullanım düzeyi ile çocuk istismarı potansiyeli arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bu ilişkiyi yordayan etmenlerin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve analitik olarak, 2 Mart 2020 ve 30 Eylül 2021 tarihleri arasında, Aydın'da çocuk servisleri ve polikliniklerine gelen 1-6 yaş grubu çocuğa sahip 320 ebeveyn ile gerçekleşmiştir. Veriler, Sosyo-demografik Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ) ve Milner Çocuk İstismarı Potansiyeli Envanteri (ÇİPE) İstismar Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the relationship between the problematic internet use level of parents and the potential for child abuse and to examine the factors predicting this relationship examine the factors that predict the relationship. Material and Methods: The study, descriptively and analytically, was carried out with 320 mothers and fathers with children aged 1-6 years who were hospitalized in the Aydın pediatrics service and came to the pediatric outpatient clinics of between March 2, 2020 and September 30, 2021. The data were collected with the Socio-demographic Information form, Internet Addiction Scale and Milner Child Abuse Potential (CAP) Inventory Abuse Scale prepared by the researcher in line with the literature.