P. aeruginosa suşlarının linezolid ortamında biyofilm yapısının incelenmesi
Investigation of the biofilm structure of P. aeruginosa strains in linezolid medium
  1. Tez No: 734038
  2. Yazar: AHMET KÖREMEZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN KARİPTAŞ, PROF. DR. BELGİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Microbiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, P. aeruginosa izolatlarının dirençli oldukları linezolid ortamında biyofilm oluşturma yetenekleri ve derecesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İzole edilen toplam 40 P. aeruginosa'nın çeşitli antibiyotiklere duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi ile test edilmiştir. Test sonucuna göre izolatlar kanamycin, oxacillin, teikoplanin, rifampicin, streptomycin ve linezolide dirençli bulunmuştur. Ancak, gentamisin (%97.5), amikasin (%87.5), cefoperazone/sulbactam (%75) ve netilmisin (%57.5) duyarlı olduğu saptanmıştır. Kongo red agar , kristal viyole ve safranin yöntemiyle yapılan biyofilm test sonuçlarına göre izolatların sırası ile %70, %75 ve %72.5'inde biyofilm oluşumu görülmüştür. Sonuç olarak planktonik yapıdaki P. aeruginosa izolatlarına linezolid ile muamele edilmesi sonucu minimum inhibitör konsantrasyonları (MİK) 64 mg/L olarak saptanmıştır. P. aeruginosa izolatlarının linezolidli ortamda biyofilm inhibitör konsantrasyonu (BİK) 128 mg/L belirlenmiştir. Biyofilm oluşturan P. aeruginosa'lar planktonik formuna göre linezolide karşı daha dirençli hale gelmiştir. P. aeruginosa kaynaklı enfeksiyonların antibiyotik tedavisindeki direnç mekanizmalarının daha detaylı incelenmesi gerekmektedir. Günümüzde gelişmekte olan teknolojiyle birlikte P. aeruginosa'nın biyofilm yapısını ve direnç mekanizmasına etkili olabilecek yeni antibakteriyel ilaçların geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the biofilm formation abilities and degree of P. aeruginosa isolates in the resistant linezolid medium. The susceptibility of 40 isolated P. aeruginosa to various antibiotics was tested by the disk diffusion method. According to the test results, the isolates were resistant to kanamycin, oxacillin, teicoplanin, rifampicin, streptomycin, and linezolid. However, gentamicin (97.5%), amikacin (87.5%), cefoperazone/sulbactam (75%) and netilmicin (57.5%) were also found to be susceptible. According to the biofilm test results performed with congo red agar, crystal violet and the safranin method, biofilm formation was observed in 70%, 75%, and 72.5% of the isolates, respectively. As a result, the minimum inhibitory concentrations (MIC) of P. aeruginosa isolates in planktonic structure were determined as 64 mg/L after treatment with linezolid. Biofilm inhibitor concentration (BIC) of 128 mg/L was determined in the medium with linezolid for P. aeruginosa isolates. Biofilm-forming P. aeruginosa have become more resistant to linezolid than the planktonic form. The mechanisms of resistance in antibiotic therapy of infections caused by P. aeruginosa need to be examined in more detail. Today, with the developing technology, it is necessary to develop new antibacterial drugs that can affect the biofilm structure and resistance mechanism of P. aeruginosa.