Marmara Denizi doğusu oşinografik şartlarına iklim değişimi etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of the climate change on the oceanographic conditions of the east Marmara Sea
- Tez No: 734067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNE ALTIOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı'nda Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Marmara Denizi doğusunda bulunan 8 istasyonda, 1997-2010 yılları arasında aylık toplanan sıcaklık ve tuzluluk verileri ile 1997-2019 yılları arasındaki aylık hava sıcaklığı ve basıncı verileri değerlendirilerek oşinografik şartların iklim değişikliği ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda belirlenen istasyonlarda üst ve alt tabaka için zaman serileri oluşturulmuş, oşinografik eğilimler tespit edilmiş, elde edilen değerler atmosferik koşulların ve çevre denizlerin eğilimleri ile karşılaştırılmıştır. Analiz yöntemi olarak Doğrusal Eğilim yöntemi kullanılmıştır. Marmara Denizi doğusunda bu dönemde ortalama sıcaklık eğilimi üst tabakada yıllık 0,067ºC, alt tabakada yıllık 0,028ºC'dir. Tuzluluk eğilimi üst tabakada yıllık 0,105 psu, alt tabakada yıllık 0,012 psu'dur. Hava sıcaklığı eğilimi yıllık 0,086 ºC, hava basıncı eğilimi yıllık -0,034 psu'dur. Elde edilen değerler çevre denizler ile tutarlılık sağlamakta, hava sıcaklığı ve üst tabaka sıcaklıkları hem uzun dönem serileri hem de eğilim değerleri yönünden birbirleri ile örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which is prepared as a master's thesis at the Department of Physical Oceanography and Marine Biology at the Institute of Marine Sciences and Management of Istanbul University, mainly aims to examine the relationship between oceanographic conditions and climate change in the east of the Marmara Sea via evaluating 1997-2010 temperature and salinity data collected at 8 stations and 1997-2019 monthly air temperature and pressure data. In this context, time series are created for the upper and lower layers, oceanographic trends are determined by calculating trend analyzes, and the values obtained are compared with the trends of atmospheric conditions and the surrounding seas. Linear Trend method is used as trend analysis method. The average temperature trend in the east Marmara Sea is 0,067ºC/y in the upper layer and 0,028ºC/y in the lower layer during this period. The salinity trend is 0.105 psu/y in the upper layer and 0,012 psu/y in the lower layer. The air temperature trend is 0.086 ºC/y, and the air pressure trend is -0,034 psu/y. The values obtained are close to the surrounding seas, and the air temperature and upper layer temperatures are consistent with each other in terms of both long-term series and trend values.