Ameliyathane ekibinin teknik olmayan becerilere yönelik tutumlarının belirlenmesi ve iş doyumuna etkisi
Determining the attitudes of the operating room team towards non-technical skills and their effect on job satisfaction
- Tez No: 734066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, ZBEÜ Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi ve Atatürk Devlet Hastanesi ameliyathanesinde görev yapan ekibin, ameliyathanedeki teknik olmayan becerilerle ilgili tutumlarını değerlendirmek ve iş doyumuna etkisini araştırmak amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı türde gerçekleştirildi. Araştırma 01 Nisan 2021 – 31 Ekim 2021 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini 200 kişilik cerrahi ekip, örneklemi ise araştırmaya katılmayı kabul eden 155 kişi oluşturdu. Veri toplama aracı olarak araştırmada, çalışanların sosyo demografik ve mesleki özelliklerini içeren Tanıtıcı Form, Ameliyathane Yönetimi Tutum Ölçeği ve İş Tatmin Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanıldı. Veriler incelendiğinde Ameliyathane Yönetimi Tutum Ölçeği toplam puanı (x̄221.37, ss16.37), alt boyutlarında ise; liderlik (x̄3.35, ss±0.81), güven (x̄3.64, ss±0.50), bilgi paylaşma (x̄4.02, ss±0,48), stres ve tükenmişlik (x̄3.78, ss±0.38), ekip çalışması (x̄3.71, ss±0.38), iş değeri (x̄3.66, ss±0.40), hata ve prosedürler (x̄=3.44, ss±0.44), kurumsal ortam (x̄3.89, ss±0.54) ortalama puanlarının olduğu, maddelerinde ise katılımcıların en çok“Bölümüm, çalışmamı etkileyebilecek olaylarla ilgili güncel ve yeterli bilgiyi sağlamalıdır.”ifadesine katıldığı bulundu. İş Tatmin Ölçeğinin toplam (x̄16.71, ss4.04) ortalama puanının olduğu, maddelerinde ise katılımcıların en yüksek“İşimin tatsız olduğunu düşünürüm.”ifadesine katıldığı görüldü. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre Ameliyathane Yönetimi Tutum Ölçeği puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı, İş Tatmini Ölçeği puanları arasında ise evli katılımcılarının bekarlara göre puan ortalamalarının daha yüksek olduğu bulundu (t2.514, p0.013). Diğer değişkenlere göre ölçek puan ortalamalarında farkın anlamlı olmadığı saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out by a cross-sectional and descriptive type in order to evaluate the attitudes of the team working in the ZBEU Health Application Research Center and Zonuguldak Atatürk Public (State) Hospital in operating rooms regarding non-technical skills in the operating room and to investigate the effect on job satisfaction. The research covers the period between April 01, 2021 and October 31, 2021. The universe of the study was composed of a surgical team of 200 people and the sample consists of 155 people who agreed to participate to the study. As a data collection tool, an Introductory Form containing the socio-demographic and professional characteristics of participants, the Operating Room Management Attitude Scale and the Job Satisfaction Scale were used in the study. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 25.0 was used for the analysis of the data. when the data are analyzed, the operating room management Attitudes scale total (x̄=221.37, ss = 16.37). in size; leadership (x̄=3.35, ss =±0.81), trust (x̄=3.64, ss =±0.50), information sharing (x̄= 4.02, ss =±0,48), stress and burnout (x̄= 3.78, ss =±0.38), teamwork (x̄=3.71, ss =±0.38), business value (x̄=3.66, ss =±0.40), mistake and procedures (x̄=3.44, ss =±0.44), institutional environment (x̄=3.89, ss =±0.54) is the average of the scores in articles, most of the participants“in my department, and should provide sufficient information up to date about events that might affect my work.”he was found to have agreed with her statement. The job satisfaction scale has an average score of (x̄16.71, ss4.04), and the highest of the participants in the items thinks that“My job is unpleasant.”he was seen to agree with her statement. According the descriptive characteristics of the participants, it was found that there was no significant difference between the scores of the Operating Room Management Attitude Scale. Among the Job Satisfaction Scale scores, it was found that the score averages of the married participants were higher than the singles (t2.514, p0.013). According to other variables, it was found that the difference in the scale score averages was not significant compared (p>0.05).