Koroner anjiyografi hastalarında yükseltilmiş supine pozisyonu ve sırt desteği uygulamasının sırt ağrısı, anksiyete ve konfor düzeyine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of elevated supine position and back support on back pain, anxiety and comfort level in coronary angiography patients
  1. Tez No: 734075
  2. Yazar: AYŞE SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırma koroner anjiyografi işlemi yapılan hastalara uygulanan sırt destekli yüksek supine pozisyonunun sırt ağrısı, anksiyete ve konfor düzeyi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma ön-test son-test kontrol gruplu randomize tek kör müdahalesel çalışma şeklinde 01 Eylül 2021 – 30 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini koroner anjiyografi yapılan hastalar oluşturdu. Veriler; hasta bilgi formu, vizüel analog skala, durumluk kaygı ve immobilizasyon konfor ölçeği ile toplandı. Müdahale grubuna anjiyografi çıkışı yastık ile sırt desteği sağlandı ve yatak başı 300 yükseltildi. 0. 2. ve 4. saatteki sırt ağrı şiddeti, 0. ve 4. saatteki anksiyete ve konfor düzeyi ölçüldü. Kontrol grubuna, rutin hemşirelik bakımı verildi. 0. 2. ve 4. saatte sırt ağrı şiddeti, 0. ve 4. saatte anksiyete ve konfor düzeyi ölçüldü. Bulgular: Müdahale grubunun 2.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the effect of high supine position with back support on back pain, anxiety and comfort level in coronary angiography patients. Material and method: The research was carried out between 01 September 2021 – 30 January 2022 as a randomized single-blind interventional study with a pre-test post-test control group. The sample consisted of coronary angiography patients. Data; The patient information form was collected with the visual analog scale, state anxiety and immobilization comfort scale. The intervention group was provided with back support with a pillow at the exit of the angiogram and the head of the bed was raised 30 degrees. Back pain at 0, 2 and 4 hours, anxiety and comfort level at 0 and 4 hours were measured. The control group received routine care. Back pain at 0, 2 and 4 hours, anxiety and comfort level at 0 and 4 hours were measured.