Dijital pazarlama stratejilerinin amatör denizcilerin marina tercihi üzerindeki etkisi
The impact of digital marketing strategies on marina preferences of amateur sailors
  1. Tez No: 734076
  2. Yazar: AYBİGE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Hayatın her alanında dijitalleşmeye gidildiği bu dönemde işletmelerin pazarlama stratejilerini bu yönde geliştirmeleri kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Dijital pazarlama ile işletmeler az maliyetle büyük kitlelere ulaşabilmekte, bilinirliklerini ve kazançlarını artırmaktadır. İşletmelerin dijital pazarlamanın avantajlarını kazanca çevirmek için öncelikle müşteri profilini, istek ve ihtiyaçlarını, beklentilerini iyi tanımlamaları gerekmektedir. Bu yönde de çeşitli dijital pazarlama stratejilerin oluşturulması gerekmektedir. Marina işletmelerinin gelişen ve değişen bu konjonktür içerisinde pazarlama stratejilerini dijital platformlar üzerinden geliştirerek ve dönüştürerek oluşturmaları gerekli hale gelmiştir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında önce dijital pazarlama, yat turizmi, marina işletmeciliği ve amatör denizcilik ile ilgili teorik bilgiler verilmiş, dijital pazarlama kavramının marina işletmeleri üzerindeki önemini ortaya koymak amacı ile marina işletmelerinin hedef kitlesi olan amatör denizciler ile anket çalışması yapılmıştır. Daha sonra 276 amatör denizciye yapılan anket sonuçları SPSS, AMOS YEM istatistik programları ile analiz edilerek değerlendirilmiş ve marina işletmelerine öneriler ile sonlandırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların yaklaşık %74' ü bir marina işletmesine yönelik olumlu düşüncelerini, yaklaşık %80'i de olumsuz düşüncelerini sosyal medya araçları ile paylaştığını ifade etmektedir. İlave olarak hipotezlere ilişkin yapılan SPSS regresyon analizlerinde; bağımlı değişkenlerden hizmet satın alma kararı, olumlu, olumsuz bilgi, şikayet paylaşımı üzerinde Instagram bağımsız değişkeninin istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkisinin olduğu dikkat çekici sonuçlar içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this period of digitalization in all areas of life, it has become inevitable for businesses to develop their marketing strategies in this direction. With digital marketing, businesses can reach large masses at low cost and increase their awareness and earnings. In order to turn the advantages of digital marketing into profit, businesses must first define their customer profile, wishes and needs, and expectations well. In this direction, it is necessary to create various digital marketing strategies. It creates digital marketing strategies by developing and transforming the marketing strategies of marina businesses in this developing and changing structure through digital platforms. In this master's thesis, first of all, theoretical information about digital marketing, maritime tourism and amateur maritime was given and a survey was conducted with amateur sailors in order to reveal the importance of the maritime sector. Afterwards, the results of the survey made to 276 amateur sailors were analyzed and explained with SPSS, AMOS YEM statistical programs and concluded with suggestions to marina enterprises. According to the results obtained, approximately 74% of the participants state that they share their positive thoughts about a marina operation, and approximately 80% of them share their negative thoughts with social media tools. In addition, in SPSS regression analyzes regarding the hypotheses; It is noteworthy that the Instagram independent variable has a statistically significant and positive effect on the decision to purchase service, positive and negative information and complaint sharing among the dependent variables.