Okul öncesi öğretmenlerinin 60-72 aylık çocukların katılım hakkına dair görüşleri (İstanbul ili örneği)
Opinions of preschool teachers on the participation rights of 60-72 months-old children (Istanbul example)
- Tez No: 734102
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada öncelikle İstanbul ilinde bulunan okul öncesi öğretmenlerinin 60-72 aylık çocukların katılım hakkına dair görüş ve farkındalıklarının araştırılması ile literatüre katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Çalışmada tanımlayıcı, ilişkisel ve kesitsel araştırma modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanabilmesi için Üsküdar Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu tarafından gerekli izin ve onay alınmıştır. İstanbul ilinde çalışan okul öncesi öğretmenlerine elektronik ortamda hazırlanmış ölçek ve anket linki yöneltilmiştir. Link yaklaşık beş ay kadar katılıma açık bırakılmıştır. Elektronik ölçek formu tüm ifadeler için bir yanıt almadan bitirilememekte, yanıtlanmayan ifade olması durumunda tamamlanmayacak biçimde oluşturulmuştur. Beş aylık sürecin sonunda ölçek 148 kişi tarafından doldurulmuş ve bu 148 kişi analize alınmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde bulunan anaokulları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2021 yılı İstanbul ilinde bulunan özel ve devlet anaokullarından kolayda örnekleme yöntemi ile katılım göstermiş toplam 148 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Anaokulu Öğretmenleri İçin Sosyodemografik Veri Formu ve Polat, Ersoy ve Toran (2017), tarafından geliştirilen Çocuk Katılımı Farkındalık Ölçeği (ÇKFÖ) kullanılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin çocuk katılımı farkındalık düzeyleri arasında medeni duruma, çocuklar ile ilgili bir alanda çalışma süresine ve en son mezun olunan okul türüne göre anlamlı fark olduğu bulunmaktadır. Ancak, okul öncesi öğretmenlerinin çocuk katlımı farkındalık düzeyleri arasında yaşa, çocuk sahibi olma durumuna, çocuk hakları hakkında ders alma durumuna, çocuk hakları hakkında organizasyona katılma durumuna, Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni okuma durumuna ve çocuğun katılım hakkını bilme durumuna göre anlamlı bir fark olmadığı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to contribute to the literature by investigating the views and awareness of preschool teachers in Istanbul on the right to participation of 60-72 month old children. Descriptive, relational and cross-sectional research model was used in the study. Necessary permission and approval were obtained from the Üsküdar University Non-Interventional Research Ethics Committee in order to collect the data. Preschool teachers working in the province of Istanbul were directed to the electronic scale and questionnaire link. The link was left open to participation for about five months. The electronic scale form cannot be completed without a response for all statements, and it was created in such a way that it would not be completed in case of an unanswered statement. At the end of the five-month period, the scale was filled by 148 people and these 148 people were analysed. The universe of the research consists of kindergartens in Istanbul. The sample of the study consists of a total of 148 preschool teachers who participated in the private and public kindergartens in Istanbul in 2021 with the convenience sampling method. Sociodemographic Data Form for Kindergarten Teachers, developed by the researcher, and Child Participation Awareness Scale (CFSS), developed by Polat, Ersoy, and Toran (2017), were used to collect data in the research. It is found that there is a significant difference between the child participation awareness levels of preschool teachers according to marital status, working time in a field related to children and the type of school they graduated from last. However, there is no significant difference between preschool teachers' awareness levels of child participation, age, having a child, taking lessons about children's rights, participating in the organization about children's rights, reading the Convention on the Rights of the Child, and knowing the child's right to participate.