On iki-on dört yaş grubu çocuklarda eğitsel oyunların bazı motorik özelliklere etkisi
The effect of educational games on some motorictraits in twelve-fourteen age group children
- Tez No: 734103
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; eğitsel oyun etkinliklerinin çocukların motorik özelliklerinin gelişimi üzerine etkisini ve etkilerini incelemektir. Bu çalışmanın evreni 2020-2021 Eğitim ve öğretim döneminde M.E.B. 'na bağlı Cumhuriyet Mahallesi Ahmet HaşHaş Ortaokulu'nda öğrenim gören 12-14 yaşları arasında aktif olarak herhangi bir spor branşıyla uğraşmayan ve sedanter30 kadın, 30 erkek toplam 60 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma sürecinde 8 hafta boyunca haftada iki gün uygulanan eğitsel oyunların öncesi ve sonrasında katılımcıların motorik özelliklerini değerlendirmek için durarak uzun atlama, dikey sıçrama, 20 m sürat, çeviklik, sağlık topu fırlatma, denge ve esneklik ölçümleri alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Araştırma grubunun ön test ve son test sonuçları normal dağılım göstermesi sonucunda ölçüm modeli olarak İndependet Simple t-Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine the effects and effects of educational game activities on the development of children's motoric features. The universe of this study is M.E.B. in the 2020-2021 academic year. He studied at Ahmet Has Has Secondary School in Cumhuriyet Mahallesi of Itconsists of a total of 60 participants, 30 girl sand 30 boys, between the ages of 12-14, who do not actively engage in any sports branch and do not do sports regularly.During there search process, long jump, vertical jump, 20 m speed, agility, medicine ball throwing, balance and flexibility measurements were taken to evaluate the motoric characteristics of the partici pants before and after the educational games applied twice a week for 8 weeks. SPSS 25 package program was used in the analysis of the data. Since the 8th week test results of there search group were suitable as a result of the normal distribution tests, the Independent Simple t-Test was used as the measurement model.