Batı Anadolu Beylikleri'nde yönetim anlayışı ve hükümdarlık alâmetleri (Germiyanoğulları, Karesioğulları, Aydınoğulları, Menteşeoğulları, Saruhanoğulları)
Management approach and sings of dominion in the Western Anatolian Principalities (Germiyanoğulları, Karesioğulları, Aydınoğulları, Menteşeoğulları, Saruhanoğulları)
- Tez No: 734120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Anadolu Selçuklu Devleti'nin son dönemlerinde ortaya çıkmaya başlayan ve uç beyliklerinin öncülüğünde kurulan Anadolu Beylikleri, Selçuklu ve Osmanlı arasında geçiş dönemini kapsamaktadır. Bilhassa XIII. yüzyıl ve XIV. yüzyıllar arasında aktiflikleri görülen beylikler arasında Batı Anadolu'da konumlanan ve hakimiyet alanlarını oluşturan beylikler arasında Germiyanoğulları, Karesioğulları, Aydınoğulları, Saruhanoğulları ve Menteşeoğulları çalışmamızın odak noktası olmuştur. Batı Anadolu Beylikleri'nin yönetim anlayışları incelendiği zaman Selçukluların mirasçısı ve devamı niteliğinde olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Konumlandıkları mevki açısından da denizcilik ve kıyı faaliyetlerinde gelişim yaşamış, diğer devletler ve kendi aralarında da etkileşim halinde olmuşlardır. Hükümdarlık alâmetleri bakımından da ele aldığımız beş beylikte alâmetlerin birçoğuna rastlanmıştır. Büyük Selçuklu Devleti ile resmileşen alâmetler, hükümdarın en önemli sembolleri arasında yer almıştır. Mirasçı niteliğinde olan beyliklere kadar gelen süreçte de bu geleneğin devam ettiği göz çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Anatolian Principalities, which started to emerge in the last period of the Anatolian Seljuk State and were established under the leadership of the border principalities, cover the transition period between the Seljuks and the Ottomans. Especially XIII. century and XIV. Germiyanoğulları, Karesioğulları, Aydınoğulları, Saruhanoğulları and Menteşeoğulları, which were located in Western Anatolia and formed the areas of domination, was the focus of my study. When the management understanding of the Western Anatolian Principalities is examined, it will not be wrong to say that they are the heirs and continuation of the Seljuks. In terms of the location where they are located, they have developed in maritime and coastal activities, and they have been in interaction with other states and among themselves. Many of the signs have been found in the five principalities that we have discussed in terms of the signs of sovereignty. The signs, which became official with the Great Seljuk State, were among the most important symbols of the ruler. It is striking that this tradition continues in the process leading up to the principalities, which are in the nature of heirs.