Hemşirelik öğrencilerine verilen öz ve akran değerlendirme eğitiminin etkisi: Stoma bakımı beceri örneği
The effect of self and peer assesment education given to nursing students: Stoma care skill example
  1. Tez No: 734122
  2. Yazar: OLGA İNCESU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ULUPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmanın amacı; hemşirelik öğrencilerine verilen öz ve akran değerlendirme eğitiminin stoma bakım becerisine etkisini incelemektir. Araştırma, randomize kontrollü deneysel tasarım modelindedir. Örneklemi, hemşirelik fakültesinde öğrenim gören 53 öğrenci (girişim grubu=27 kontrol grubu=26) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; demografik özellikler, psikomotor beceri öğrenme, öz ve akran değerlendirme ile ilgili soruları içeren Bilgi Formu, Stoma Bakım Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı, Akran ve Öz Değerlendirmeye İlişkin Görüşler Ölçeği, Akran ve Öz Değerlendirmeye İlişkin İzlenimler Ölçeği kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, medyan, Shapiro-Wilk, ki kare, Mann-Whitney U Testi, Spearman Rho Korelasyon testi kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin yeni bir beceri öğrenirken en çok mutluluk hissettiği ve akranlarını izleyerek öğrendiği, beceri uygulaması sonrası geri bildirim almak istediği ve eğitimciden geribildirim almak istediği belirlenmiştir. Stoma bakım becerisi uygulaması sonunda; gruplar arasında stoma bakım becerisi puanları açısından fark olmadığı bulunmuştur. Grup içi stoma bakım becerisi puanları incelendiğinde, her iki grupta da öz değerlendirme puanı ile akran, eğitimci, öz değerlendirme- video kaydı puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Öz değerlendirme-video kaydı puanı ile akran ve eğitimci puanı arasında fark görülmemiştir. Eğitim sonrası, akran ve öz değerlendirmeye ilişkin görüşler ölçek puanı, akran ve öz değerlendirmeye ilişkin izlenimler ölçek puanlarının iki grupta da yükseldiği, ancak girişim ve kontrol grubu arasında fark olmadığı belirlenmiştir. Cinsiyet, Ağırlıklı Genel Not Ortalaması, mezun olunan lise ile stoma bakım becerisi puanı, akran ve öz değerlendirme ölçekleri puanları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Öğrenciler, öz ve akran değerlendirme yöntemini başka becerilerde de kullanmak istediklerini, bu yöntemin kendi hatalarını görmelerini sağladığını, beceriyi daha iyi öğrenmelerinde yararlı olduğunu ifade etmişlerdir. Araştırma sonuçlarının öz ve akran değerlendirme ile ilgili çalışmalara veri sağlayacağı, hemşirelik eğitiminde öz ve akran değerlendirmenin kullanılmasının artırılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of self and peer assessment training given to nursing students on stoma care skills. The research is in a randomized controlled experimental design model. The sampling consisted of 53 students (intervention group=27, control group=26) who is studying at the faculty of nursing. When collecting data, Information Form involving the questions about demographic characteristics, psychomotor skill learning, self and peer assessment, and Stoma Care Skill Rubric, Opinions Scale on Peer and Self-Assessment, Impressions on Peer and Self-Assessment Scale have been used. Data were analyzed by using number, percentage, mean, standard deviation, minimum, maximum, median, Shapiro-Wilk, ki-square, Mann-Whitney U Test, Spearman Rho Correlation test. It was determined that the students felt the most happiness while learning a new skill and learned by watching their peers, they wanted to get feedback after the skill application and they wanted to get feedback from the educator. At the end of stoma care skill practice; it was found that there was no difference between the groups in terms of stoma care skill scores. When the stoma care skill scores were examined within the group, a significant difference was found between the self-assessment scores and the peer, educator, self-assessment-video recording scores in both groups. No difference was found between the self-assessment-video recording score and the peer and educator scores. After the training, it was determined that the scores of the opinions on the peer and self-assessment scale, and the impressions on the peer and self-assessment scale increased in both groups, but there was no difference between the intervention and control groups. There was no significant difference between gender, Weighted Grade Point Average, graduated high school and stoma care skill score, peer and self-assessment scale scores. The students stated that they want to use the self and peer-assessment method in other skills as well, that this method allows them to see their own mistakes and it is useful for them to learn the skill better. It is thought that the results of the research will provide data for studies on self and peer assessment, and it will be beneficial to increase the usage of self and peer assessment in nursing education.