Yüksek yağ ve yüksek karbonhidrat içerikli diyetlerin fare iskelet kas dokusu yapı ve fonksiyonu üzerindeki etkileri
Effects of high fat and high carbohydrate diets on the structure and functions of mouse skeletal muscle tissues
  1. Tez No: 734142
  2. Yazar: NAZLI EZER ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA DOĞAN MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yaşam şekli ve yeme alışkanlıklarındaki değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan obezite, oldukça yaygın metabolik bir hastalıktır. Özellikle yüksek enerji içerikli diyetlerin tüketilmesi obezite gelişiminde rol almakta, tip II diyabet, kardiovasküler problemler ve hipertansiyon gibi metabolik bozukluklara sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasında, yüksek yağ ve yüksek karbonhidrat içeriğine sahip diyetlerin, inbred C57BL/6J dişi fare iskelet kas dokusundaki biyomoleküllerin yapı, miktar ve fonksiyonları üzerindeki etkilerinin ve eser element seviyelerindeki değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, dişi C57BL/6J farelerinin iskelet kas dokularında yüksek kalorili diyetlerin neden olduğu biyomoleküler değişiklikler Zayıflatılmış Toplam Yansıma-Fourier Transform Infrared (ATR-FTIR) Spektroskopisi ile, eser element seviyelerindeki değişiklikler ise İndüktif Eşleşmiş Plazma-Optik Emisyon Spektroskopisi (ICP-OES) ile araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, yüksek karbonhidrat diyetinin yüksek yağlı diyete nazaran iskelet kas dokusunda daha fazla hasara sebep olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca her iki diyetin de lipit, protein, glikojen ve kolajen gibi biyomoleküllerin içeriğinde değişikliklere sebep olduğu, lipit düzeni ve dinamiğini etkilediği, eser element seviyelerinde değişiklikler meydana getirdiği, dolayısı ile moleküler seviyede iskelet kas fonksiyonlarını etkileyebilecek global değişikliklere sebep olabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity, which arises from changes in lifestyle and feeding habits, is a very common metabolic disease. Especially, the increase in the consumption of high energy diets is one of the main factors that take role in the generation of obesity and causes metabolic disorders such as type II diabetes, cardiovascular problems and hypertension. In this thesis study, it was aimed to investigate the effects of high-fat and high-carbohydrate diets on the structure, amount and functions of biomolecules, and changes in trace element levels in inbred female C57BL/6J mouse skeletal muscle tissue. For this purpose, biomolecular changes induced by high-calorie diets in skeletal muscle tissues of female C57BL/6J mice were investigated by Attenuated Total Reflectance- Fourier Transform Infrared (ATR-FTIR) spectroscopy, and changes in trace element levels were investigated by Inductive Coupled Plazma-Optical Emission Spectroscopy (ICP-OES). According to results, a high-carbohydrate diet causes more damage to skeletal muscle tissue than a high-fat diet. In addition, it has been observed that both diets cause changes in the content of biomolecules such as lipid, protein glycogen and collagen, affect lipid order and dynamics, cause changes in trace element levels, and lead to global changes that may affect skeletal muscle functions at the molecular level.