Alt yapıda futbolculara uygulanan kombine ve geleneksel antrenmanların çok yönlü performans gelişimleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of combined and traditional trainings applied to football players in the infrastructure on versatile performance developments
  1. Tez No: 734154
  2. Yazar: SERKAN DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, alt yapıda futbolculara uygulanan kombine ve geleneksel antrenmanların çok yönlü performans gelişimleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Araştırmaya Antalyaspor altyapısında yaş ortalaması 12,3±0,2 yıl, antrenman yaşı ortalaması 3,5±0,7 yıl olan 12 Kombine antrenman gurubu (KAG) ve yaş ortalaması 12,2±0,1 yıl, antrenman yaşı ortalaması ise 4,0±0,7 yıl olan 12 Normal Antrenman gurubu (NAG) olmak üzere 24 erkek futbolcu gönüllü olarak katıldı. 8 haftalık antrenman periyodu öncesinde ve sonrasında gruplara antropometrik ölçüm (uzunluk, genişlik, çevre, derialtı yağ), postür analiz, fizyolojik testler; nabız ölçümleri, tansiyon, biyomotorik testler; kuvvet, sprint, esneklik, dikey sıçrama, maksimal kuvvet (1RM), mekik, şınav, durarak uzun atlama, ip atlama, otur-eriş, FutTech Teknik testleri (slalom, top sürme, pas, şut, koşu), vücut ısısı, ortam ısısı, FutTech testi öncesi Illınoıs Sporda Yarışmasal Kaygı Envanteri Çocuk Formu (SCAT-C) ve algılanan zorluk derecesinin belirlenmesi testleri gerçekleştirildi. Istatistiksel analizler için Statistics 26.0 programı kullanıldı. Grup içi karşılaştırmada Paired T test, gruplar arası karşılaştırmada ise Independent T test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to investigate the effects of combined and traditional training applied to football players on multi-faceted performance development. Methods: This study sports infrastructure Antalyaspor the average age of 12,3±0,2 a year, training the average age of 3,5±0, 7 with 12 years Combined training group (KAG) and the mean age of 12,2±0,1 years of training average age 4,0±0,7 year 12 Normal training group (NAG) to 24 male soccer player voluntarily participated. Before and after the 8-week training period, anthropometric measurement (length, width, circumference, subcutaneous fat), posture analysis, physiological tests; heart rate measurements, blood pressure, biomotoric tests; strength, sprint, flexibility, vertical jump, maximal strength (1RM), sit-ups, push-ups, standing long jump, jump rope, sit-reach, FutTech Technical tests (slalom, dribbling, passing, shooting, running), body temperature, ambient temperature, before the FutTech test, Illinois Sports Competitive Anxiety Inventory Child Form (SCAT-C) and determination of perceived difficulty level tests were carried out. Statistics 26.0 program was used for statistical analysis. Paired T test was used for in-group comparison and Independent T test was used for intergroup comparison.