Gelişen oyun teknolojileri ile evrimleşen dijital tasarım teknikleri: Robotik otomasyon, yapay zekâ ve üç boyutlu tasarımın kullanıcı etkileri
Developing game technologies and evolutionary digital design techniques: User effects of robotic automation, artificial intelligence and three-dimensional design
- Tez No: 734153
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hızla gelişen teknoloji dalgaları, hayatımızın her alanını değiştirerek bizi sürekli yenilenen bir bakış açısına sürüklemiştir. Son yıllarda geliştirilen yapay zekâ algoritmalarının, tasarım üzerindeki etkisi, geleneksel tasarım modellerini değiştirmiş ve gelecek yıllar için yepyeni bir düşüncenin kapılarını açmıştır. Yenilik, yapay zekâ temelli oyun yaratma fikrinin ilerletilmesini de tetiklemiştir. Yapay zekâ ve otomasyonun tüketici pazarına sağladığı kolaylık nedeniyle, grafik tasarım ve oyun tasarım konseptini geri dönüşü olmayan yepyeni bir boyutlara sürüklemiştir. Eski tip tasarımcı rolünün tamamen ortadan kalkmaya başlayacağı bu süreçte,“bütünleşmiş tasarım”kavramı ortaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle, geleneksel iki boyutlu tasarımların yerini, ilerleyen teknoloji ile tüketici kolaylığı sağlayan çok boyutlu tasarımlar almaya başlamıştır. Tasarımın içine“Kullanıcı Deneyimi (UX)”ve“Kullanıcı Arayüzü (UI)”ile insan faktörü de eklenmiştir. Teknolojideki gelişmeler ve insan ihtiyaçlarının değişmesi, tasarımın geleceğinin kalıcı olmasına ve kabuk değiştirmesine yol açmıştır. Bu tez içerisinde, değişimler grafik tasarımın tarihinden başlayarak, teknolojinin grafik tasarıma etkisi, yeni gelişen yapay zekâ ve otomasyon fikirlerinin sağladığı avantajlar ile dezavantajlar, tasarımdaki boyut değişiminin tüketiciye ve tasarımcıya etkileri ile oyun tasarımının yapay zekâ ile nasıl şekilleneceği anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapidly developing technology waves have changed every aspect of our lives and have led us to a constantly renewed perspective. With regards to design, the effect of artificial intelligence algorithms developed in recent years, has changed traditional design models and opened the doors of a brand-new thought for the coming years. The innovation has also triggered the advancement of the idea of creating games based on artificial intelligence. Due to the convenience provided by artificial intelligence and automation to the consumer market, it has pulled the concept of graphic design and game design to an irreversible new dimension. In this process, where the old-style designer role has begun to disappear completely, the concept of“integrated design”has begun to emerge. In particular, traditional two-dimensional designs have started to be replaced by multi-dimensional designs that provide consumer convenience with advancing technology.“User Experience (UX)”and“User Interface (UI)”and the human factor have also been added to the design. The developments in technology and the change in human needs have caused the future of design to be permanent and to change its shell. In this thesis, it has been tried to explain the changes starting from the history of graphic design, the effect of technology on graphic design, the advantages and disadvantages of newly developing artificial intelligence and automation ideas, the effects of the size change in design on the consumer and the designer, and how the game design will be shaped by artificial intelligence.