Yüksek doz silastazol ve rosuvastatinin elektif koroner girişim yapılan hastalarda periprosedürel myokardiyal hasar üzerindeki etkisi
The effect of high dose cilastazol and rosuvastatin on periprocedurel myocardial injury in patients with elective percutaneous coronary intervention
- Tez No: 734169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Perkütan koroner girişim koroner arter hastalığı tedavisinde (PKG) yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu işlemin uygulanması sırasında mikro emboliler, trombüs oluşumu, inflamatuar sürecin aktivasyonu nedeniyle miyokardiyal hasar oluşabilmektedir. PKG uygulamaları sırasında gelişebilecek periprosedürel miyokart hasarının önlenmesi amacıyla çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Aspirin ve klopidogrel trombosit agregasyonunu engelleyerek periprosedürel hasarı önlemektedir. Statinlerin ise pleotropik etkileri ve nitrik oksit (NO) sentezini arttırarak periprosedürel miyokart hasarını engellediğine dair kanıtlar gösterilmiştir ( 1-2-3 ). Bu tedaviler uygulanmasına rağmen henüz PKG uygulamaları sırasında gelişebilecek olan periprosedürel miyokart hasarının tam olarak önlenmesini sağlayan bir tedavi rejimi geliştirilememiştir. Silostazol antiagregan, antiproliferatif, antiinflamatuar, antioksidan ve vazodilatatör özellikleri olan bir fosfodiesteraz III inhibitörüdür. Silostazolün periprosedürel miyokardiyal hasar oluşumunu engelleyebileceği konusunda yapılmış deneysel çalışmalar bulunmaktadır (4). Silostazolün statinler ile kombinasyonunun endotelyal NO (eNO) sentezi üzerine sinerjistik etki gösterdiği saptanmıştır (5). Bu sinerjistik etki ile statinlerin pleotropik etkileri artmaktadır. Ancak silostazolün ve silostazol statin kombinasyonunun bu verilerinin periprosedürel miyokart hasarı üzerine etkileri henüz gerçek hasta popülasyonunda yapılan PKG uygulamalarında test edilmemiştir. Bu bilgiler ışığında çalışmamızda, elektif PKG öncesinde uygulanan silostazol ve statin kombinasyonunun periprosedürel miyokart hasarını önlemedeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Percutaneous coronary intervention (PCI) is a common method for the treatment of coronary artery disease. During PCI, activation of inflammatory processes, thrombus formation and microembolization may result in myocardial injury. Previous cardiovascular magnetic resonance imaging studies had shown that post-PCI elevation of TnI had shown evidence of new irreversible myocardial injury.1 Furthermore, mortality and non-fatal myocardial infarction were frequently reported in patients with elevated post-procedural troponin levels.2,3 Several treatment modalities were established for preventing possible peri-procedural myocardial injury (PPMIJ) during PCI. Aspirin and clopidogrel prevent PPMIJ by inhibiting platelet aggregation. Statins were shown to inhibit PPMIJ with their pleiotropic effects and increase nitric oxide synthesis.4-6 Despite these available treatments, no modality has been developed that completely prevents PPMIJ. Cilostazol is a phospodiesterase III enzyme inhibitor, which has antiaggregant, antiproliferatative, anti-inflammatory and vasodilatatory effects. Previously, experimental studies reported that cilostazol may prevent PPMIJ.7 Cilostazol with statin combination has synergistic effects on endothelial nitric oxide (NO) synthesis8 and pleiotrophic effects of statins increases with cilastazol's synergistic feature. However, the effects of cilostazol and cilostazol-statin combination on PPMIJ has not yet been investigated in patients undergoing PCI. In this study, our aim was to evaluate the effectiveness of pretreatment with cilostazol and cilostazol-statin combination before undertaking an elective PCI procedure to prevent PPMIJ.