İşletmelerde stratejik çeviklik ve rekabet zekâsının şirket girişimciliği üzerindeki etkisi: TRA1 düzey 2 bölgesinde faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli işletmeler üzerine bir araştırma
The effect of strategic agility and competitive intelligence on company entrepreneurship: A research on medium and large enterptises operating in TRA1 level 2 region
  1. Tez No: 734170
  2. Yazar: AYŞENUR BATIBEYİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İLKER AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küresel rekabet ortamında işletmeler, tüm süreçlerini iyi yönetmek ve dinamik yapıya ayak uydurmak zorunda kalmışlardır. İşletmeler, şirketin girişimci yeteneklerini, stratejik çevik yapısını ve rekabet zekâsı uygulamalarını piyasaya uyum sağlamak adına kullanmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi uygulanmıştır. TRA1 düzey 2 bölgesinde yer alan Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinde faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli işletmeleri kapsayan bu çalışma ile işletmelerde stratejik çeviklik ve rekabet zekâsının şirket girişimciliği üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda şehirlerin Sosyal Güvenlik Kurum'larından alınan veriler ışığında 119 işletmeye yüz yüze anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Katılımcı işletmelerden elde edilen anket verileri IBM SPSS Statistic 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Tüm bulgular 0.05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. İşletmelerde stratejik çeviklik ve rekabet zekâsının şirket girişimciliği üzerinde etkiye sahip olup olmadığını anlamak için çoklu regresyon analizleri yapılmış olup regresyon katsayılarına göre işletmelerin odaklanması gereken değişkenler sıralanmıştır. Analizler sonucunda stratejik çevikliğin, stratejik çevikliğin alt boyutlarından olan teknoloji yeteneğinin, rekabet zekâsının ve rekabet zekâsı alt boyutlarından olan rekabet zekâsı kapsamının şirket girişimciliği üzerinde etkili oldukları sonucu elde edilmiştir. Bunun yanı sıra şirket girişimciliğini etkileyen en güçlü değişkenin rekabet zekâsı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses have had to manage all their processes well and keep up with the dynamic structure in the global competitive environment. Businesses use the company's entrepreneurial abilities, strategic agility and competitive intelligence practices to adapt to the market. Questionnaire method was used as data collection method in the research. The aim of this study is to determine the relationship between corporate entrepreneurship, strategic agility and competitive intelligence in enterprises of medium and large-scale enterprises operating in Erzurum, Erzincan and Bayburt provinces located in the TRA1 level 2 region. In this context, a face-to-face survey was applied to 119 enterprises in the light of the data obtained from the Social Security Institutions of the cities. The survey data obtained from the participating enterprises were analyzed with the IBM SPSS Statistic 20 package program. All findings were tested at the 0.05 significance level. In order to understand whether strategic agility and competitive intelligence have an effect on corporate entrepreneurship, multiple regression analyzes were conducted and the variables that businesses should focus on were listed according to the regression coefficients. As a result of the analysis, it was concluded that strategic agility and technology capability, which is one of the sub-dimensions of strategic agility, competitive intelligence, and competitive intelligence scope, which is one of the sub-dimensions of competitive intelligence, are effective on corporate entrepreneurship. In addition, it has been determined that the strongest variable affecting corporate entrepreneurship is competitive intelligence.