Tanburacı Osman Pehlivan'ın saz icra özelliklerinin 8 eser üzerinde incelenmesi
An examination of Tanburacı Osman Pehlivan's instrument features on 8 works
- Tez No: 734173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tanburacı Osman Pehlivan'ın müzik sevgisi küçük yaşlardan itibaren başlamıştır. Müziğe olan sevgisi ve ilgisi, profesyonel alanda Türk Halk Müziği'ne birçok katkıda bulunmasını sağlamıştır. Çalgısında kullandığı kendine has tavrı ve derlemeciliğinin yanında, kendi döneminde Türk müziği icrasına olan bakış açısının değişmesi için verdiği emek göz ardı edilemez. Türk Halk Müziği, temeli kaynak kişi icralarına dayanan, tavır ve üslup çeşitliliğinin zengin olduğu bir müzik türüdür. Günümüze kadar gelen tekniklerin birçoğu, meşk yöntemi ve usta-çırak ilişkisi sayesinde hala var olmaya devam etmektedir. Bu çalışma, Tanburacı Osman Pehlivan'ın Türk Halk Müziği çalgısı olan tanburasındaki becerilerini araştırmak, elde edilen bilgileri genç kuşaklara aktarmak ve günümüz icralarına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tanburacı Osman Pehlivan's love for music started from an early age. His love and interest in music enabled him to make many contributions to Turkish Folk Music in the professional field. In addition to his unique attitude and compiling style he used in his instrument, his effort to change his perspective on Turkish music performance in his own period cannot be ignored. Turkish Folk Music is a type of music that is based on source person performances and has a rich variety of attitudes and styles. Many of the techniques that have survived to the present day continue to exist thanks to the meşk method and the master-apprentice relationship. This study was carried out in order to investigate the skills of Tanburacı Osman Pehlivan in the tanbur, a Turkish Folk Music instrument, to transfer the obtained information to the younger generations and to contribute to today's performances.