Ortaokul 7. ve 8. sınıf Türkçe ders kitapları metinlerinde yer alan değerlerin incelenmesi
Analysis of the values appearing in the texts of the Turkish course boks of 7th and 8th grades
- Tez No: 734174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı 2020-2021 eğitim öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda okutulan Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları Türkçe 7. ve 8. Sınıf ders kitaplarında yer alan değerleri belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda okutulan Türkçe ders kitapları, örneklemi ise 2020-2021 eğitim öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda okutulan Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları Türkçe 7. ve 8. Sınıf ders kitapları oluşturmaktadır. Değerlerin tespit edilmesi için Aydın ili Değerler Eğitimi Yönergesi veri toplama aracı olarak temel alınmıştır. Çalışma dokümanı olarak Millî Eğitim Bakanlığı Yayınları 7. ve 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı seçilmiş, her iki ders kitabında yer alan yazılı metinler okunarak, dinleme/izleme metinleri için hazırlanan ses kayıtları ve videolar dinlenerek her bir metnin değer içerip içermediği ve hangi değerleri içerdiği incelenmiştir. Verilerin analizinde Türkçe 7. ve 8. Sınıf ders kitaplarında yer alan metinlerin tamamı okunup taranarak tüm veriler kodlanmış ve bir kod listesi oluşturulmuştur, ortaya çıkarılan bu kodlar arasında ortak yönler bulunarak gruplandırılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı Aydın ili Değerler Eğitimi Yönergesinde bulunan 27 değer altında sınıflandırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre değerlerin metinler, temalar veya sınıf düzeyinde dengeli ve sistemli bir dağılımı yoktur. İncelenen ders kitaplarında değerlerin dengesiz dağıldığı, kimi değerlere daha fazla yer verilirken kimi değerlere daha az rastlanıldığı, hiç yer verilmeyen değerlerin veya hiçbir değerin yer almadığı metin ve temaların olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to define values existing in the Ministry of Education Publishing secondary school Turkish course books of 7th and 8th grade in 2020-2021 school year. In this thesis, as one of the qualitative research methods, document analysis is used. Population of the research consists of Turkish course books taught in the secondary schools affiliated with Ministry of Education in 2020-2021 school year and as for the sample of this study, Ministry of Education publishing Turkish course books taught in the secondary school of 7th and 8th grades affiliated with the Ministry of Education in 2020-2021 school year are handled. To detect the values, Ministry of Education's Values Education Instruction is used as the basis in collecting data. As of the study document, Ministry of Education 7th and 8th grade Turkish course books are chosen; by reading the texts in both 7th and 8th grade books, listening the recordings and watching the videos, each text in the books is examined to find out whether it has a value or what value it contains. Throughout the analysis of the attained input, the texts in the 7th and 8th grade are all read and scanned and the output data is coded. At the end of this process, procured codes are grouped by finding the common traits and they are classified under 27 values that are in the Ministry of Education's Values Education Instructions. According to the results of the study, within the class level there is no systematic and balanced distribution of values among the texts and themes. It is determined that the values are distributed in an imbalanced way, a number of values are out of the frame, some texts has no value and also some values are given more place than the others in the course books which are examined.