Ortaokul son sınıf öğrencilerinin matematik öğretmenlerine yönelik algıları ile derse ilişkin tutum ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examination of the perception of middle school seniors towards math teachers and their attitude and anxiety levels related to the lesson
- Tez No: 734175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul son sınıf öğrencilerinin, matematik öğretmenlerine yönelik algıları ile derse ilişkin tutum ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi ve bunlar arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Bu araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiş, nicel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini; İzmir ili Menderes ilçesinde, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında öğrenimine devam eden 461 ortaokul son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak;“Kişisel Bilgi Formu'', ”Öğretmen Rollerine İlişkin Öğrenci Algıları Ölçeği'',“Matematik Tutum Ölçeği'' ve ”İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik Kaygı Ölçeği'' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Bulgular değerlendirildiğinde, öğrencilerin matematik öğretmen rollerine ilişkin algılarının 'çoğu zaman' aralığında ve olumlu düzeyde olduğu, öğrencilerin öğretmen algıları cinsiyet ve matematik dersini sevme-sevmeme durumlarına göre anlamlı farklılık göstermekte iken; anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, ağırlıklı seçmeli ders, matematik karne puanı, aynı matematik öğretmeninden ders alma durumu, özel olarak veya destekleme ve yetiştirme kursu alma durumlarına göre anlamlı fark bulunamamıştır. Diğer bir sonuç olarak araştırmada, öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarının 'Kararsızım' olarak orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin matematiğe yönelik tutumları; ağırlıklı seçmeli ders, matematik karne puanı, matematik dersini sevme-sevmeme durumlarına göre anlamlı farklılık göstermekte iken; cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, aynı matematik öğretmeninden ders alma durumu, özel olarak veya destekleme ve yetiştirme kursu alma durumlarına göre anlamlı fark bulunamamıştır. Yine araştırmada, öğrencilerin matematik dersine yönelik kaygı düzeylerinin 'bazen kaygılanırım' olarak orta düzeyde olduğu, öğrencilerin matematik kaygılarının; cinsiyet, baba eğitim durumu, ağırlıklı seçmeli ders, matematik karne puanı, matematik dersini sevme-sevmeme durumlarına göre anlamlı farklılık göstermekte iken; anne eğitim durumu, aynı matematik öğretmeninden ders alma durumu, özel olarak veya destekleme ve yetiştirme kursu alma durumlarına göre anlamlı fark bulunamamıştır. Son olarak öğrencilerin öğretmen rollerine ilişkin algıları ile matematik kaygı düzeyleri arasında pozitif yönde düşük düzeyde ilişki, öğrencilerin öğretmen rollerine ilişkin algıları ile matematiğe yönelik tutumları arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki ve matematik kaygı düzeyleri ile derse ilişkin tutumları arasında pozitif yönde yüksek düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the level of junior high school senior students' perception directed to mathematics teachers and students' attitude and anxiety levels regarding the mathematics subject and analyze the correlations among them in terms of various variables. The research is a quantitative study designed in correlational survey model. The reserch sample of the study consisted 461 senior students of junior high schools who were having education in 2020-2021 academic year in Menderes, İzmir. In this research,“Personal Information Form”,“The Scale of Students' Perceptions Regarding Teachers' Roles”,“Mathematic Attitude Scale”and“The Mathematics Anxiety Scale for Elementary Students”were used as data collection tools. One way analysis of variance (ANOVA), t-test and Pearson Correlation Coefficient were used in the analysis of the obtained data. When the findings are evaulated, the perception of the students regarding mathematics teachers' roles is found as in the range of“Usually”and positive level in the research. Students' perception of teachers shows significant difference depending on sexuality and if they like or dislike mathematics. However; variables such as educational level of parents, weighted elective course selection process, report grade of mathematics, having mathematics lesson from the same teacher, effect of private or governmentally supported courses don't show any significant difference. Another result is concluded that students' attitude regarding mathematics subject is“Indecisive”and on medium level. Nonetheless; students' attitudes to mathematics subject show significant difference depending on variables such as weighted elective course selection process, report grade of mathematics, liking or disliking mathematics, it doesn't show any significant difference depending on variables such as sexuality, educational level of parents, having mathematics lesson from the same teacher, effect of private or governmentally supported courses. Also, students' anxiety levels about mathematics subject are found as“Occasionally”and medium level. Students' anxiety on mathematics shows significant difference regarding variables such as; sexuality, educational level of students' fathers, weighted elective course selection process, report grade of mathematics, if they like or dislike mathematics. However depending on variables such as; educational level of students' mothers, having mathematics lesson from the same teacher, effect of private or governmentally supported courses, no significant difference is found. Finally, it is concluded that there is a minimum level positive correlation between students' perception of roles of teachers and their anxiety on mathematics subject, a medium level positive correlation between students' perception of roles of teacher and students' attitudes regarding mathematics subject and a high level positive correlation between students' anxiety levels and their attitudes regarding the subject.