Okul öncesi eğitimde uygulanan oyun ve bütünleştirilmiş oyun etkinliklerinin incelenmesi
Investigation of play and integrated play activities applied in pre-school education
  1. Tez No: 734189
  2. Yazar: ÖZGE KÜBRA ESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan oyun ve bütünleştirilmiş oyun etkinlik planlarının incelenerek, okul öncesi eğitim programı ilkelerine uygunluğu ve eğitsel niteliklerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma nicel verilere dayalı, tarama modelinde, betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini okul öncesi eğitim kurumlarından toplanan üç yüz adet oyun etkinliği oluşturmuştur. Etkinlikler doküman analizi ve tümevarım yöntemi ile incelenmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Oyun Etkinlik Planı Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, frekans ve yüzde değerleri ile verilmiş, etkinlik kaynağına göre farklar bağımsız t-Testi ile analiz edilmiş, değerlendirme boyutlarının aralık değerleri hesaplanarak etkinlik planlarının nitelikleri ortaya konulmuştur. Sonuçlar öğretmenler tarafından hazırlanan etkinlikler ile yayınevleri tarafından hazır olarak sunulan etkinlik planları arasında öğretim yöntemleri alt boyutunda anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir. Bilişsel gelişim, sosyal duygusal gelişim ve motor gelişim alt boyutlarında ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Etkinlik planlarının biçimsel özelliklerinde bazı temel unsurların eksik olduğu görülmüştür. Etkinliklerin bilişsel gelişim ve motor gelişim alt boyutlarında orta düzeyde yeterli oldukları, öğretim yöntemleri ve sosyal duygusal gelişim alt boyutlarında zayıf düzeyde yeterli oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma ile belirlenen sorunların nedenlerinin nitel araştırma yöntemleri kullanılarak incelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of examining the play activity plans applied in pre-school education institutions and determining their formal and educational qualifications in regards to the principles of the pre-school education program. The research is a descriptive study based on quantitative data, in a scanning model The sample of the research consisted of three hundred play activities collected from pre-school education institutions. The activities were analyzed by document analysis and induction method. The data were collected using the Play Activity Plan Evaluation Form originated by the researcher. The findings of the research were presented with frequency and percentage values, and the differences between the teachers' play activity plans and publishers' ready to use play activity plans were analyzed using the independent t-Test. Interval value was calculated to determine the quality measures of the activities' dimensions. The results showed that there was a significant difference in the teaching methods sub-dimension. It has been revealed that some basic elements are missing in the formal features of the activity plans. It was concluded that the activities were moderately sufficient in cognitive development and motor development sub-dimensions. Teaching methods, and social-emotional development subdimensions were found to be not adequate. It was suggested that problems identified in this research should be examined using qualitative research methods.