Sevgi pedagojisine yönelik eğilimler ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması ve sınıf öğretmenlerinin sevgi pedagojisine yönelik eğilimlerinin incelenmesi
Adaptation of the dispositions towards love pedagogy scale into Turkish and investigation of classroom teachers' dispositions towards love pedagogy
- Tez No: 734202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL AKÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Eğitim ortamlarının güven dolu, nitelikli ve işlevsel olmasının ön koşullarından biri sevgidir. Sevgi dolu bir eğitim ortamı oluştururken, öğretmenin öğrencisine ve mesleğine olan sevgisinin düzeyi ve bu sevgiyi eğitim ortamında ne düzeyde kullandığı önem arz etmektedir. Öğretmenlerin eğitim ortamında sevgiyi ne düzeyde kullandığını belirlemek amacıyla Loreman'ı (2011) temel alarak, Yin ve diğ. (2019) tarafından geliştirilen“Sevgi Pedagojisine Yönelik Eğilimler Ölçeği (SPYEÖ)”bu noktada önemli bir yol gösterici olabilir. Bu çalışmada SPYEÖ'nün Türkçe diline uyarlanması ve sınıf öğretmenlerinin sevgi pedagojisine yönelik eğilimlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Diyarbakır ilinde görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçiminde tesadüfi olmayan örnekleme çerçevesinde kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Kartopu örneklemede; araştırmacı ulaşabildiği kişiler üzerinden başka kişilere ulaşır. Çalışmada Diyarbakır ilinde görev yapan 609 sınıf öğretmenine ulaşılmıştır. Çalışma ölçek uyarlama süreci ve sınıf öğretmenlerinin sevgi pedagojisine yönelik eğilimlerinin incelenmesi olarak iki aşamada yürütülmüştür. Sevgi Pedagojisine Yönelik Eğilimler Ölçeği uyarlama sürecinde; her iki dili iyi düzeyde bildiği varsayılan üçer kişiden oluşan iki farklı çeviri ekibi tarafından orijinal form Türkçe diline çevrilmiş ve alan uzmanları tarafından incelenerek gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Ortaya çıkan Türkçe ölçek, geri çeviri tekniği ile İngilizce'ye çevrilmiştir. Geri çeviride oluşturulan ölçek ile orijinal İngilizce ölçek iki farklı İngilizce öğretmeni tarafından karşılaştırılmıştır. Uzmanların fikir birliği ile Türkçe'ye çeviri süreci sona ermiştir. Dil eşdeğerliğini test etmek amacıyla iki dile hâkim olduğu varsayılan 28 İngilizce öğretmenine 15 gün arayla ölçeğin orijinali ve Türkçe'ye çevrilmiş hali verilmiş ve ayrıca dil eşdeğerliği formu ile ölçeğin dil eşdeğerliğinin sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Love is one of the prerequisites for educational environments to be reliable, qualified and functional. While creating a loving educational environment, the level of the teacher's love for his student and his profession and how much he uses this love in the educational environment are significant. In order to determine the level of teachers' use of love in the educational environment, the“Dispositions Towards Love Pedagogy Scale (DTLP Scale)”which is based on Loreman (2011) developed by Yin et al. (2019) can be an important guide at this point. This study aims to adapt DTLP Scale to Turkish language and to examine primary school teachers' dispositions towards love pedagogy in terms of various variables. The universe of the research consisted of classroom teachers working in Diyarbakır in the 2020-2021 academic year. In the study, the snowball sampling method was used within the framework of non-random sampling for the selection of the sample. In snowball sampling; the researcher reaches other people through the people he can reach. 609 classroom teachers working in Diyarbakır was reached for the study. The study was carried out in two stages as the scale adaptation process and the examination of classroom teachers' dispositions towards love pedagogy. In the DTLP Scale adaptation process; the original form was translated into Turkish by two different translation teams consisting of three people, each of whom was assumed to speak both languages well, and the necessary corrections were made by the experts in the field. The revealed Turkish scale was translated into English again by using the back translation technique. The scale created with the back translation and the original English scale were compared by two different English teachers. With the consensus of the experts, it ended with the process of translating into Turkish. In order to test the language equivalence, the original and the Turkish translated version of the scale were distributed to 28 English teachers who were assumed to be bilingual at fifteen days intervals. Furthermore, it was seen that the language equivalance of the scale was provided with the language equivalance form.