Yenilenebilir enerjinin Türkiye ekonomisine ve işletmelerde üretim stratejilerine etkisi
The effect of renewable energy on Turkish economy and production strategies in businesses
- Tez No: 734203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİ PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Enerji; ekonomik, sosyal, teknolojik ve çevresel koşullarda önemli rol oynar. Fosil yakıtlar ağırlıklı olarak enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, fosil yakıt rezervleri sınırlıdır ve eşit olmayan bir şekilde dağılmıştır. Ayrıca bu yakıtlar ekolojik dengeyi tehdit etmektedir. Bu nedenle alternatif enerji kaynaklarının kullanımı kaçınılmaz hale gelmektedir. Öte yandan, yenilenebilir enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkisine ilişkin farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Toplumun hızla artan enerji ihtiyacını güvenilir, kesintiye uğramadan ve sağlıklı bir şekilde giderilmesi için yenilenebilir enerji ön plana çıkmıştır. Teknolojik yeniliklerin gelişmesi ile yenilenebilir enerji kullanılarak randımanlı, düşük uygun fiyatlı ve devamlı bir üretim yapılabilmektedir. Ayrıca yenilenebilir enerji, günümüz ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı yenilenebilir enerjinin Türkiye ekonomisine etkisini incelerken, üretim stratejilerinde etkisini araştırmaktır. Araştırmamızda tarih öncesinden günümüze kadar konvansiyonel enerjinin yanı sıra yenilenebilir enerji de incelenmiştir. Bunun için yenilenebilir kaynakların potansiyeli incelenerek, Türkiye'nin genel enerji durumu, yenilenebilir enerjinin üretime etkisi ve sürdürülebilirlik incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy; plays an important role in economic, social, technological and environmental conditions. Fossil fuels are mainly used to meet energy needs. However, fossil fuel reserves are limited and unevenly distributed. In addition, these fuels threaten the ecological balance. Therefore, the use of alternative energy sources becomes inevitable. On the other hand, there are different approaches to the effect of renewable energy consumption on economic growth. Renewable energy has come to the fore in order to meet the rapidly increasing energy needs of the society in a reliable, uninterrupted and healthy way. With the development of technological innovations, efficient, low-cost and continuous production can be made by using renewable energy. In addition, renewable energy makes an important contribution to today's national economy. The aim of this study is to examine the effect of renewable energy on the Turkish economy, while investigating its effect on production strategies. In our research, renewable energy has been examined as well as conventional energy from prehistory to the present. For this, by examining the potential of renewable resources, Turkey's general energy situation, the effect of renewable energy on production and sustainability are examined.