Nedimeler çizgi romanının barok biçemi ve Nedimeler tablosuyla ilişkisi
The Ladies-in-Waiting's relation to baroque style and Las Meninas
  1. Tez No: 734209
  2. Yazar: MUSTAFA ÜSTBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFAEL CARPINTERO ORTEGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Western Linguistics and Literature, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma Nedimeler'in (Çizgi Roman, ÇR) beslendiği barok kaynakları ve Velázquez'in başyapıtının ayırt edici özelliklerinin Nedimeler'de (ÇR) çizgi roman kodlarıyla nasıl yeniden yaratıldığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Öncelikle Barok estetiğinin eser üzerindeki etkisini başlıca Wölfflin'in klasik-barok ikiliği üzerinden görünür kılmayı, ardından eserin, -Barok edebiyatında yaygın bir söz sanatı olan- yapaylaştırma ve -Echeverría'ya göre Barok sanatının özünü tanımlayan- decorazione assoluta üzerine kurulu eklektik anlatı yapısını açıklamayı hedefler. Sonuç olarak Nedimeler'in (ÇR) yaratıcıları Santiago García ve Javier Olivares'in, günümüzde Nedimeler'i (Resim, R) algılayışımızın onun ön tarihi (esinlendiği kaynaklar) ve post tarihi (ilham verdiği eserler) tarafından biçimlendirildiği görüşüyle, Nedimeler (R) hakkında bir tür deneme yazdığı/çizdiği sonucuna varır. Buna paralel olarak iki tarihten de birçok unsur hem tematik hem de görsel olarak birbirlerini destekleyecek biçimde Nedimeler'de (ÇR) yer bulur. Öte yandan Fernando Marías'ın derlediği Otras Meninas [Diğer Nedimeler] adlı yapıtta bulunan Nedimeler'e (R) ilişkin çeşitli eleştirmen yorumları, Nedimeler'de (ÇR) çizgi roman formatında yeniden vurgulanmıştır. Sözgelimi Nedimeler'in (R) sıklıkla övülen gerçekmiş-gibiliği betimleyici sekansla okura iletilirken, tablonun resim alanının dışına gönderme yapan barok illüzyonizmi, çizgi romandaki karşılığını closure mekanizması aracılığıyla -yaratıcıların yukarıda değinilen tezine uygun biçimde- okurun zihninde yaratılan Nedimeler (R) imgesi olarak bulur.
Özet (Çeviri)
This work seeks to reveal the ways in which the characteristics of Velázquez' painting Las Meninas' are recreated by means of comic book codes in Santiago García and Javier Olivares' graphic novel The Ladies-in-Waiting, along with the baroque resources on which this graphic novel feeds. In this regard, it attempts, first, to reveal the baroque impacts on the comic book's aesthetics, mainly through Wölfflin's classical-baroque dichotomy, then, to explain its eclectic narrative structure based on the artificialization, a largely common figure of speech in Baroque literature and the decorazione assoluta which defines the core of Baroque art according to Echeverría. In the end, it concludes that The Ladies-in-Waiting's creators Santiago García and Javier Olivares wrote/drew a kind of essay about Las Meninas relying on the idea that the way we receive it today is determined by its pre and post history (the works by which it was inspired and the ones it inspired). Concordantly, several elements from both histories take their place in The Ladies-in-Waiting in such a way that they support each other both thematic and visually. In addition, the work of art in question reemphasizes in comic book format the reflections of various critics about Las Meninas as taken from the book Otras Meninas [Other Meninas] edited by Fernando Marías. For instance, it transmits Las Meninas' often praised spontaneity to the reader through descriptive sequence while creating in his mind an image of Las Meninas —in concordance with the aforementioned thesis of the creators— making use of the closure, as an equivalent of the painting's baroque illusionism consisting of referring outside the painting area.