Farklı formlarda uygulanan yüksek şiddetli interval antrenmanın Muay-Thai sporcularının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
Effects of high intensity interval training on some physical and physiological parameters of Muay-Thai athletes
  1. Tez No: 734208
  2. Yazar: İLYAS İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı müsabık durumdaki Muay-Thai sporcularına 8 hafta süre ile uygulanan farklı formlardaki yüksek şiddetli interval antrenman programının sporcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya aktif olarak müsabakalara katılım sağlayan, 18-24 yaş aralığında, haftada en az 6 gün düzenli antrenman yapan 22 Muay-Thai sporcusu katılmıştır. Rastgele yöntem ile katılımcılar 12'si gup.1 (6 erkek-6 kadın), 10'i grup.2 (6 erkek-4 kadın) olmak üzere 2 gruba ayrılmışlardır. Grup.1' de yer alan toplam 12 Muay-Thai (6 erkek-6 kadın) sporcusu haftalık rutin branş antrenmanlarına ilave olarak Tabata Protokolüne göre 20 sn. çalışma 10 sn. dinlenme esasına dayalı toplam 8 interval olmak üzere kalistenik, pliometrik egzersizlerden oluşan seriyi haftada 3 gün uygulamışlardır. Grup.2' de yer alan toplam 10 Muay-Thai (6 erkek-4 kadın) sporcusu haftalık rutin branş antrenmanlarına ilave olarak Tabata Protokolüne göre 20 sn. çalışma 10 sn. dinlenme esasına dayalı toplam 8 interval olmak üzere tek 1 hareketten (kettlebell swing) oluşan seriyi haftada 3 gün uygulamışlardır. Katılımcıların esneklik, anaerobik güç, aerobik dayanıklılık, sürat ve çeviklik ölçümleri 8 hafta ara ile ön test ve son test şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Veri analizi öncesi verilerin normal dağılıp dağılmadığı test edilmiştir. Normal dağılan veriler için Grup.1 ve Grup.2 performans testleri ön test son test puanları arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için Independent Samples-T Testi uygulanmıştır. Grupların kendi içinde ön test ve son test puanları arasındaki anlamlılığı test etmek için ise Paired Samples-T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of high-intensity interval training program in different forms applied to Muay-Thai athletes for 8 weeks on some physical and physiological parameters of the athletes. 22 Muay-Thai athletes between the ages of 18-24, who actively participate in competitions, and regularly train at least 6 days a week, participated in the study. By random method, the participants were divided into 2 groups as 12 Group.1 (6 males-6 females) and 10 Group.2 (6 males-4 females). A total of 12 Muay-Thai (6 men-6 women) athletes in Group.1 in addition to their weekly routine branch training, according to Tabata Protocol 20 seconds work 10 seconds resting they performed a series of 8 intervals based on, consisting of calisthenic and plyometric exercises 3 days a week. In addition to weekly routine branch training, a total of 10 Muay-Thai (6 men-4 women) athletes in Group.2 did according to the Tabata Protocol 20 seconds work 10 seconds resting performed the series consisting of a single movement (kettlebell swing) 3 days a week, with a total of 8 intervals based on. Flexibility, anaerobic power, aerobic endurance, speed and agility measurements of the participants were carried out in the form of pre-test and post-test with an interval of 8 weeks. SPSS 20.0 package program was used in the statistical analysis of the study. Before data analysis, it was tested whether the data were normally distributed. For normally distributed data, Independent Samples-T Test was applied to test the significance of the difference between Group.1 and Group.2 performance tests pretest and posttest scores. Paired Samples-T Test was used to test the significance between the pretest and posttest scores within the groups.