COVID-19 pandemi döneminde çalışan ebelerin öz duyarlılık ve mesleki doyum düzeylerinin araştırılması
Examining self-compassion and professional satisfaction levels of midwives working during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 734217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Covid-19 pandemi döneminde çalışan ebelerin öz duyarlılık ve mesleki doyum düzeylerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, tanımlayıcı niteliktedir. Araştırma örneklemini İstanbul ilinde görev yapmakta olan toplam 272 ebe oluşturmaktadır. Veriler; Katılımcı Bilgi formu, Öz Duyarlılık Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği formu ile toplandı. Ölçek skorları ve alt boyut skorlarının değişkenlere göre farklılıklarının değerlendirilmesinde“Kruskal Wallis Varyans Analizi”ve“Mann-Whitney U Testi”kullanıldı. Ölçek skorları arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman Korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Ebelerin Öz-duyarlılık ölçeği toplam puan ortalaması 68,17±13,05'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to examine the self-compassion and job satisfaction levels of midwives working during the Covid-19 pandemic. Materials and Methods: The study is descriptive. The research sample consists of 272 midwives working in Istanbul. Data was collected with the Participant Information Form, the Self-Compassion Scale, and the Minnesota Job Satisfaction Scale. Kruskal Wallis Analysis of Variance and Mann-Whitney U-Test were used to evaluate the differences in scale scores and sub-dimension scores according to the variables. Spearman Correlation Analysis was used to examine the relationship between scale scores.