COVID–19 pandemi sürecinde gebe kadınların doğum öncesi bakım alma durumları ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of the status of pregnant women receiving prenatal care and the factors affecting it during the COVID–19 pandemic process
- Tez No: 751727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma Covid 19 pandemi sürecinde gebe kadınların doğum öncesi bakım alma durumları ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırma, 20.01.2021-20.04.2021 tarihleri arasında online (çevrimiçi) kartopu örnekleme yöntemiyle google form aracılığıyla yapılmıştır. Araştırmaya 77 gebe katılmıştır. Verilerin toplanmasında gebelerin sosyo-demografik özellikleri, obstetrik özellikleri, gebenin aldığı son Doğum Öncesi Bakım (DÖB) ile ilgili özellikleri içeren anket formu kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 20.0 programı ile yapılmış olup, istatistik analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 (p-value) olarak dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde; yüzdelik dağılım ve Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to examine the status of pregnant women receiving prenatal care and the factors affecting it during the Covid 19 pandemic process This cross-sectional and descriptive research was carried out between 20.01.2021 and 20.04.2021 using the online (online) snowball sampling method via google form.77 pregnant women participated in the study. The questionnaire form containing socio-demographic characteristics of pregnant women, obstetric characteristics, features related to the last prenatal care taken by the pregnant woman was used to collect the data. Statistical analyzes were performed with the SPSS 20.0 program and the level of significance was evaluated as 0.05 (p-value) in statistical analyses.