İşitme cihazı uygulamasında işitme cihazlarının kendi fitting değerleri ile gerçek kulak ölçümü (REM) değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of own fitting values of hearing aids with REAL EAR measurement (REM) values in hearing AİD application
- Tez No: 734218
- Danışmanlar: DR. MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırma kapsamında, işitme kaybı olan bireylerin işitme cihazı ayarlamasında gerçek kulak ölçümü yapılmadan ve yapılarak elde edilen kazanç değerlerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda iki uygulama arasındaki hasta memnuniyetinin karşılaştırılması ve işitme cihazı kullanan bireylerin işitme kayıplarına yönelik en uygun düzeyde ayarlamalarda bulunulabilmesi için, REM sürecinin öneminin ortaya konulmaktadır. Araştırmanın örnekleminde; otoskopik bakısı normal olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 40 – 85 yaş aralığındaki 50 erkek ve 50 kadın olmak üzere toplam 100 hasta yer almaktadır.“REM Öncesi Dönem”ve“REM Sonrası Dönem”kapsamında 55 dB, 65 dB ve 75 dB ses şiddetinde ve 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz ve 4000 Hz ses frekanslarında kazanç değerleri toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların“REM Öncesi Dönem”ve“REM Sonrası Dönem”kapsamında 55 dB, 65 dB ve 75 dB ses şiddetinde ve 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz ve 4000 Hz ses frekanslarında kazanç değerleri arasında anlamlı farklılık bulunmaktadır. Araştırmada ayrıca, katılımcıların“REM Öncesi Dönem”ve“REM Sonrası Dönem”kapsamındaki işitme cihazı deneyimlerine yönelik memnuniyet düzeyleri“IOI–HA–TR”ile belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bu bulgular; katılımcıların REM Sonrası Dönem'de işitme cihazına yönelik memnuniyet düzeylerinin, REM Öncesi Dönem'de işitme cihazına yönelik memnuniyet düzeylerinden daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, it is aimed to investigate the gain values obtained by making and without real ear measurement in hearing aid adjustment of individuals with hearing loss. In this context, the importance of the REM process is revealed in order to compare the patient satisfaction between the two applications and to make the most appropriate adjustments for the hearing loss of individuals using hearing aids. In the sample of the research; A total of 100 patients, 50 men and 50 women, aged between 40 and 85 years, who had normal otoscopic examination and participated in the study voluntarily. In line with the purpose of the study, patient data were collected in order to compare the gain values at 55 dB, 65 dB and 75 dB sound intensity and 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz and 4000 Hz sound frequencies within the scope of“Pre–REM Period”and“Post–REM Period”. Within the scope of“Pre–REM Period”and“Post–REM Period”, gain values were collected at 55 dB, 65 dB and 75 dB sound intensities and at sound frequencies of 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz and 4000 Hz. In the study, participants' satisfaction levels regarding their hearing aid experiences within the scope of“Pre–REM Period”and“Post–REM Period”were determined by“IOI–HA–TR”. These findings obtained from the research; reveals that participants' satisfaction levels with the hearing aid in the Post–REM Period were higher than the satisfaction levels with the hearing aids in the Pre–REM Period