Konut kooperatiflerinde karşılaşılan yolsuzluklar
Corruption faced in house building co-operation
- Tez No: 73427
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÜRPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Konut kooperatifleri, ortaklarının konut ihtiyaçlarını karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma içersinde, ekonomik güçlerini bir araya getirerek karşılamayı amaçlayan demokratik kuruluşlardır. Ülkemizde, konut kooperatifçiliği 60 yıllık bir geçmişe sahip olup, şu an sayılan otuz binin üzerindedir. Ancak, sayısal olarak görülen bu artışa karşılık, konut kooperatifleri kendilerinden beklenilen görevleri eğitim, denetim ve hukuki yetersizlikler nedeniyle yeterince yerine getirememektedir. Yeterli ahlaki değerlerden yoksun kişilerce de bu tür yetersizlikler fırsat bilinip, kooperatifçilik anlayışı ve bilinci dışmda sadece kendilerine iş yaratmak amacıyla bir çok konut kooperatifinin kurulduğu görülmektedir. Bu yetersizlik ve olumsuzluklara bir de ortakların bilgisizliği ve en önemlisi ilgisizliği eklendiğinde de yolsuzluk artık kaçınılmaz olmaktadır. Bu çalışmalım birinci bölümünde, yolsuzluk kavramımn tanımı, nitelikleri, nedenleri, türleri, etkileri ve iş ahlakı anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, konut kooperatiflerinin doğuşu ve gelişimine kısaca değinilmiş ve konut kooperatiflerinde karşılaşılan yolsuzluk olayları ile ilgili Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü denetim raporlarından, mahkeme kararlarından ve gazetelerde çıkan haberlerden örnekler verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise, konut kooperatiflerinde karşılaşılan yolsuzluklara neden olan yetersizlikler değerlendirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT House building co-operation's are democratic organisations in which associations help each other to establish their housing in terms of gathering their economical power together. In our country, house building co-operation's have a 60 year background with a number over 30 000 foundations. Although the increase of the number, housing co-operation's can't provide the expectations because of the lack of its' education, control and loop-holes in the law. Even persons with unmoral purposes got the chance to get in the market with the help of such loop-holes. Further more, unproficient share holders and an especially lack of interest with purpose, brought us to the edge of corruption. At the first chapter of this research has been told about the definition of the notion corruption, its' quality, reasons, kinds, effects and business morality. At the second chapter has shortly been told about the foundation of house building co-operation's and its' development, and there are given reports from the general department of the ministry of trade and industry due to the corruption's of housing co-operation's, also examples from news of newspapers and court sentence. However at the third chapter are the reason of the loop-holes discussed which causes the corruption in housing co-operation's.