The symbiotic relationship between American oil and banking oligopolies in the post-war period
Savaş sonrası dönemde Amerikan petrol ve bankacılık oligopolleri arasındaki simbiyotik ilişki
  1. Tez No: 734275
  2. Yazar: MUHAMMET ENES DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERIK IVAR RINGMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Savaş sonrası dönemde Amerikan petrol ve bankacılık oligopolleri arasında simbiyotik bir ilişki bulunmaktadır. Bu simbiyotik ilişkiden dolayı bu iki oligopolün çıkarları ve takip ettikleri politikalar ortak veya ilişkilidir. Ancak bu ilişki literatürde yeterli ilgiyi görmemiştir. Bu çalışma bu simbiyotik ilişkinin kökenlerini, savaş sonrası dönemde bu iki oligopolün çıkarlarının ve takip ettikleri politikaların neden ortak olduğunu, 1970'lerin dolar, petrol ve petrodolar krizlerini inceleyerek keşfetmeyi amaçlamaktadır. İki olipolün arasındaki simbiyotik ilişkinin bu iki oligopolün belirli krizler ve meydan okumalar karşısında ortak çıkarlara ve politikalara sahip olmasını gerektireceği hipotezini test etmek için, nitel bir araştırma yürütülmüş ve bu amaçla birincil ve ikincil kaynaklardan faydalanılmıştır. Birincil kaynak olarak Amerikan hükümetinin petrol ve bankacılık oligopollerine dair raporları, soruşturmaları ve kongre komite oturumlarına dair resmi kayıtlardan yararlanılmıştır. Çalışmanın bulguları Amerikan petrol ve bankacılık oligopollerinin güçlü bir simbiyotik ilişkiye sahip olduğunu ve bu ilişkinin savaş sonrası dönemde, özellikle 1970'lerin dolar, petrol ve petrodolar krizlerinde önemli rol oynadığını göstermektedir. Dolayısıyla bu sonuçlar Amerikan petrol ve bankacılık oligopollerinin sahip oldukları simbiyotik ilişkiden dolayı birbirilerini beslediklerini, ortak çıkarlarına ulaşmak için kendi ülkelerinin ve insanlarının aleyhine de olsa ortak politikalar izlediklerini ve gerektiğinde küresel boyutta krizler çıkartmaktan dahi çekinmediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the post-war period, there is a symbiotic relationship between American oil and banking oligopolies. Because of this symbiotic relationship, the interests of these two oligopolies and the policies they pursued were common or associated. However, this relationship has not received enough attention in the literature. This study aims to discover the origins of this symbiotic relationship, why the interests of these two oligopolies and the policies they pursued were common in the post-war period, by examining the dollar, oil and petrodollar crises of the 1970s. To test the hypothesis that the symbiotic relationship between the two olipols would require these two oligopolies to have common interests and policies in the face of certain crises and challenges, a qualitative research was conducted and for this purpose, primary and secondary sources were used. The primary source was the official records of the American government's reports, investigations and congressional committee sessions on oil and banking oligopolies. The results of the study revealed that American oil and banking oligopolies had a strong symbiotic relationship and this relationship played an important role in the post-war period, especially in the dollar, oil and petrodollar crises of the 1970s. Therefore, these results show that American oil and banking oligopolies fed each other due to their symbiotic relationship, pursued common policies even if they were against their own countries and people in order to reach their common interests, and did not hesitate to cause even global crises when necessary.