Sermaye şirketlerinde rekabet yasağı
Competition forbid in capital companies
  1. Tez No: 73429
  2. Yazar: ŞULE BİNNAZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKAR ÖÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SERMAYE ŞİRKETLERİNDE REKABET YASAĞI Şule Binnaz Aydın İşletme Hukuku Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1998 Danışman: Prof. Dr. Akar Öçal Türk Şirketler hukukunda, şahıs şirketleri açısından ortaklar için, sermaye şirketleri bakımından ise kural olarak idareciler için rekabet yasağı hükümleri geçerlidir. Sermaye şirketlerinde, idareciler için getirilen bu yasak, söz konusu kişilerin mesleki bilgi ve becerilerini, şirket sırlarını, gerek kendileri ve gerekse başkaları için değerlendirmesini, keza aynı konuda fiilen faaliyet gösteren ticari işlerle meşgul diğer bir şirkete katılmasını önleyici mahiyettedir. Rekabet yasağında genel hukuk kuralları bakımından caiz görülen faaliyetler sırf ticaretin güvenlik içinde yapılabilmesi açısından, belirli görevdeki kimseler için kanunen yasaklanırken, bu düzenlemeler ile şirketin, ortakların, şirketle iş ilişkisine giren üçüncü şahısların ve hazine dahil tüm ilgililerin zarar görmemeleri amaçlanmıştır, Bu çalışmada, Türk Hukukunda rekabet yasağının düzenlenmesi, amacı, sermaye şirketlerinde kimlerin rekabet yasağına tabi olacağı ve yasağın ihlali halinde uygulanacak yaptırımlar incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkish Corporations Law, competition ban is valid for associates in case of person companies and for managers in rule, in case of capital companies. The prohibition brought for managers about capital companies has a preventive character for those people to take advantage of their professional knowledge and skills, company secrets neither for themselves nor for other people, also to join to another company that is occupied on commercial business having activity on the same subject in act. As the activities approved legitimate in competition ban according to rules of general law is legally prohibited for people in certain functions just for commerce could be done in security; by these regulations it is objected that company, associates, third parties having business relations with the company and including the treasury; all the interested parties not to have loss or injury. Therefore in our thesis, it has been attempted to analyse the regulation of competition ban, its purpose, who will be subject to competition ban in capital companies and the sanctions that will be executed in case of the violation of the ban.