Does flight crew work motivation and enthusiasm change with increasing tenure?: The case of Turkish Airlines
Uçuş ekiplerinin iş motivasyonu ve şevki, artan iş tecrübesi ile birlikte değişir mi?: Türk Hava Yolları özelinde bir çalışma
- Tez No: 734285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE KUŞAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmada, uçuş ekibi bünyesinde çeşitli pozisyonlarda görev yapan personelin iş motivasyon ve iş coşkusu düzeylerindeki değişikliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni; Türk Hava Yolları'nda görev alan uçuş ekibinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemine dâhil edilecek 225 kişilik uçuş ekibinin seçimi kolayda örnekleme yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmada veriler 3 ana kısımdan oluşan bir çevrimiçi anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20 programı kullanılmıştır. Sonuç olarak, uçuş ekibinin içsel motivasyon seviyeleri ile kendilerini işe verme, özveri ve dinçlik seviyeleri arasında pozitif fakat zayıf bir ilişki bulunmuştur. Uçuş ekibinin dışsal motivasyon seviyeleri ile kendilerini işe verme tutumları, özveri ve dinçlik düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Motivasyon düzeylerinin yaş, eğitim durumu, medeni durum, havacılık sektöründeki çalışma süresi, şirketteki çalışma süresi ve uçuş ekibindeki konumuna göre farklılık göstermediği belirlenmiştir. Fakat erkek uçuş ekibi personelinin dışsal motivasyon düzeylerinin kadın uçuş ekibi personeline göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Uçuş ekiplerinin iş coşkusu tutumlarının eğitim durumlarına, medeni durumlarına, havacılık sektöründeki çalışma sürelerine ve şirketteki çalışma sürelerine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Kadın uçuş ekiplerinin kendilerini işe verme ve özveri düzeylerinin xii erkek uçuş ekiplerine göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların dinçlik düzeylerinin cinsiyete göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, yaşı büyük olan uçuş ekibi personelinin dinçlik düzeyleri, gençlere göre daha düşük bulunmuştur. Çalışmaya katılan uçuş ekibi üyelerinin kendini işe verme ve özveri düzeylerinin uçuş ekibindeki pozisyona göre farklılık göstermediği, pilotların ise diğer ekip personeline göre çalışma ortamında daha fazla dinçlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the change of work motivation and work enthusiasm levels of the flight crew. The universe of the research consists of the flight crew who work at Turkish Airlines. The selection of 225 flight crew who are included in the sample of this study was made by a convenience sampling method. The data in the study were collected through an online questionnaire form consisting of three main parts. The SPSS 20 program was used in the analysis of data. As a result, a positive but weak relationship was found between the intrinsic motivation levels of the flight crew and the levels of absorption, dedication and vigor. There was no statistically significant relationship between the extrinsic motivation levels of the flight crew and their absorption attitudes, dedications and vigors. Motivation levels of the flight crew did not differ according to age, educational status, marital status, working time in the aviation sector, working time in the company and position in the flight crew, but it was found that the extrinsic motivation levels of male flight crew personnel were higher than female flight crew personnel. The work enthusiasm attitudes of the flight crew did not differ according to their education status, marital status, working time in the aviation sector, and working time in the company. Absorption and dedication levels of female flight crew personnel were higher than male flight crew personnel. The vigor of the participants did not differ according to gender. However, the vigor of the older crew personnel was found to be lower than the younger ones. The absorption and dedication levels of the flight crew did not differ