COVID-19 pandemisi sürecinde öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları, mesleki motivasyonları ve örgütsel iletişim iklimi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of teachers' attitudes towards distance education, professional motivation and organizational communication climate levels during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 734300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemisi sürecinde öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları, mesleki motivasyonları ve örgütsel iletişim iklimi düzeylerini araştırmaktır. Bu genel amaçla birlikte öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları, mesleki motivasyonları ve örgütsel iletişim iklimi algıları demografik değişkenlere göre değerlendirilmiştir. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu bakımdan araştırmada nicel araştırma desenlerinden olan tekil tarama ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 öğretim yılında Zonguldak ili merkez ilçesinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapmakta olan, COVID-19 Pandemisi süresince uzaktan eğitim yoluyla eğitim-öğretim etkinliklerini sürdüren 400 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgiler Formu”,“Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği”, Mesleki Motivasyon Ölçeği“ ve ”Örgütsel İletişim İklimi Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde ve frekans, ortalama ve standart sapma analizleri kullanılmıştır. Gruplar arası ortalamaların karşılaştırılmasında hangi istatistiklerin kullanacağını belirlemek amacıyla puan dağılımları incelenmiştir. Çarpıklık ve basıklık katsayıları incelendiğinde puan dağılımların normal dağılım sergilediği görülmektedir. Bundan dolayı parametrik testlere başvurulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları düşük düzeyde, mesleki motivasyonları yüksek düzeyde ve örgütsel iletişim iklimi algıları yüksek düzeydedir. Öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarında genel olarak mesleki kıdeme göre farklılık olduğu; mesleki motivasyonlarında genel olarak mesleki kıdeme ve uzaktan eğitimi kullanım süresine göre farklılık olduğu; örgütsel iletişim iklim algılarında ise genel olarak demografik değişkenlere göre farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları ve mesleki motivasyonları arasındaki ilişki olmadığı; uzaktan eğitime yönelik tutum ile örgütsel iletişim iklimi algıları arasında ilişki olmadığı görülmüştür. Son olarak öğretmenlerin mesleki motivasyon algılarının örgütsel iletişim iklimi algılarını olumlu yönde ve anlamlı olarak yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate teachers' attitudes towards distance education, their professional motivations and organizational communication climate levels during the COVID-19 pandemic. With this general purpose, teachers' attitudes towards distance education, their professional motivations and perceptions of organizational communication climate were evaluated according to demographic variables. In addition, the relationships between the variables were examined. In this respect, single scanning and relational scanning models which are quantitative research designs, were used in the study. The study group of the research consists of 400 teachers working in the central district of Zonguldak province in the 2021-2022 academic year, working at pre-school, middle school and high school levels and continuing their education-teaching activities through distance education during the COVID-19 Pandemic. To collecting data in the research,“Personal Information Form”,“Distance Education Attitude Scale”,“Occupational Motivation Scale”and“Organizational Communication Climate Scale”were used. The score distributions were examined in order to determine which statistics would be used in the comparison of the means between the groups. When the skewness and kurtosis coefficients are examined, it is seen that the score distributions exhibit normal distribution. Therefore, parametric tests were used. According to the findings obtained from the research, teachers' attitudes towards distance education are low, their professional motivation and their organizational communication climate perceptions are high. Teachers' attitudes towards distance education are generally different in point of professional seniority; there is a difference in professional motivation in general according to professional seniority and distance education usage period; also, it has been determined that there is no difference in organizational communication climate perceptions in general according to demographic variables. There is no relationship between teachers' attitudes towards distance education and their professional motivation; it has been observed that there is no relationship between the attitude towards distance education and the perceptions of organizational communication climate. Finally, it was determined that teachers' professional motivation perceptions positively and significantly predict their organizational communication climate perceptions.