Covid-19 pandemisi sürecinde öğretmenlerin mesleki kimlik algıları ve uzaktan eğitime yönelik tutumları ile okul kültürü arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of professional identity and attitudes towards distance education and school culture during the Covid-19 pandemic process
- Tez No: 736754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemisi döneminde öğretmen algılarına göre mesleki kimlik algıları, uzaktan eğitime karşı tutumları ve okul kültürleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel olarak yürütülen bu çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Zonguldak ili Merkez, Ereğli, Alaplı, Çaycuma ve Kozlu ilçelerinde görev yapmakta olan anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinden oluşmaktadır. Katılımcı olarak 504 öğretmenin katılım gösterdiği bu çalışmada, öğretmenler seçkisiz olmayan (non-random) yöntemlerden amaçsal örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Mesleki Kimlik Algıları Ölçeği”,“Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Okul Kültürü Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin, mesleki kimliği sıklıkla, uzaktan eğitimi katılmıyorum düzeyinde, okul kültürünü çoğunlukla düzeyinde algıladıkları saptanmıştır. Bununla birlikte uzaktan eğitim ve mesleki kimlik algıları ile uzaktan eğitim ve okul kültürü arasında anlamlı olmayan bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ancak okul kültürü ile mesleki kimlik algıları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin okul kademesine göre mesleki kimlik algısı, uzaktan eğitim tutumu ve okul kültürü algısı; yaş ve mesleki kıdeme göre uzaktan eğitim tutumları; mezun olunan fakülteye göre okul kültürü algıları; mesleki kimlik algılarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı olarak farklılık gösterdiği saptanmıştır. Aynı zamanda öğretmenlerin uzaktan eğitim tutumlarının okul kültürü algıları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to inspect the correlation between vocational identity perceptions, the standpoints to distance education and the school cultures according to the perceptions of teachers during the pandemic COVID-19 period. In this quantitative study, general screening model was used. The medium of the research consists of pre-school, elementary school, middle school and high school teachers who had been assigned to work in the central province Zonguldak, and the sub-provinces Ereğli, Alaplı, Çaycuma and Kozlu during the 2021-2022 academic year. 504 teachers have participated in this study and the teachers were selected with purposeful sampling from non-random methods. As the data gathering tool,“vocational identity perception scale”,“The standpoints to distance education scale”, and“School culture scale”have been used. T-test, analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and multiple regression analysis methods have been used in analyzing the data. As a conclusion of the conducted analyses, it is detected that teachers are at the frequently level in vocational identity, disagreement level in distance education and mostly level in school culture. In addition, it has been determined that there is a non-significant relationship between distance education and vocational identity perceptions and distance education and school culture. However, it is determined that there is a positive and significant relationship between school culture and vocational identity perceptions. It is detected that the teachers' school culture sense and vocational identity perception differ according to their academic status, their standpoints to distance education differ according to their age and seniority, which they used distance education and the branch they graduated from, and their sense of vocational identity differs sensibly according to the gender variable. At the same time, it is spotted that the standpoints of teachers to distance education have a significant effect on their sense of school culture.