Trigeminal nevralji hastalarında koku fonksiyonları ile sinonazal yaşam kalitesi ölçeklerinin değerlendirilmesi ve normal popülasyon ile karşılaştırılması
Evaluation of olfactory functions and sinonasal quality of life scales in patients with trigeminal neuralgia and comparison with the normal population
- Tez No: 734332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA BETON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Trigeminal sinir ve olfaktör sistem aralarındaki ilişki hakkında az sayıda bilgi mevcuttur. Bu çalışmada trigeminal nevralji (TGN) tanılı hastalarda olfaktör fonksiyonların ve sinonazal yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi ve tanı bulunmayan popülasyon ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya sinonazal bölge semptomu tariflemeyen ve nazal cerrahi geçirmemiş; daha önce TGN tanısı almış 26 hasta (Grup 1) ve 26 kişilik kontrol grubu (Grup 2) olmak üzere toplam 52 katılımcı dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara anterior rinoskopik muayene; koku tanıma testi (KTT), koku ayrım testi (KAT) ve koku eşik testlerini (KET) içeren Modifiye Sniffin' Sticks Test (MSST) ve Sinonasal Outcome Test 22 (SNOT-22) uygulandı. Bulgular: TGN hastalarında ve kontrol grubu arasında MSST test sonuçları açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). TGN tanılı hastalar ile kontrol grubu arasında SNOT-22 testinin 12. sorusu olan“koku veya tat alma kaybı”skor ortalamaları ve daha çok nazal bölgeyle ilgili fiziksel şikayetlerden oluşan ilk 7 soruya verdikleri toplam skor ortalamaları açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). TGN tanılı hastalarda kontrol grubuna kıyasla toplam SNOT-22 skor ortalamaları ve daha çok uyku ve psikolojik şikayetlerden oluşan son 10 soruya verdikleri toplam skor ortalamaları; kontrol grubuna kıyasla, daha düşük yaşam kalitesi ile uyumlu olacak şekilde, daha yüksek saptandı (p0,05). Sadece medikal tedavi alan grupta, daha iyi olfaktör fonksiyonlarla uyumlu olacak şekilde, MSST test KTT ve KAT skor ortalamaları daha yüksek saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Little is known about the relationship between the trigeminal nerve and the olfactory system. In this study, our aim is to evaluate olfactory functions and sinonasal quality of life in patients diagnosed with trigeminal neuralgia (TGN) and to compare them with the population without diagnosis. Material and Methods: Those who did not describe sinonasal symptoms and did not undergo nasal surgery; A total of 52 participants, 26 of whom were previously diagnosed with TGN (Group 1) and 26 of the control group (Group 2), were included to study. Anterior rhinoscopic examination, Modified Sniffin' Sticks Test (MSST) which consists of odor identification test (KTT), odor discrimination test (KAT) and odor threshold tests (KET) and Sinonasal Outcome Test 22 (SNOT-22) were applied to all participants. Results: There was no significant difference in MSST test results between TGN patients and control group (p>0.05). There was no significant difference between the patients diagnosed with TGN and the control group in terms of the mean scores of the 12th question of the SNOT-22 test,“loss of smell or taste,”and the total score averages given to the first 7 questions, mostly consisting of physical complaints about the nasal region (p>0.05). Compared to the control group, the total SNOT-22 score averages and the total score averages given to the last 10 questions mostly consisting of sleep and psychological complaints were found to be higher in patients with TGN, which is consistent with their lower quality of life (p0.05). The mean MSST test KTT and KAT scores were found to be higher in the group receiving only medical treatment (p0.05).