Total diz protezi yapılan hastalarda femoral intramedüller giriş yerinin tıkaç ile kapatılmasının ameliyat sonrası kanamaya etkisi
The effect of sealing of the femoral intramedullary canal with a plug on postoperative hemorrhage in patients who underwent total knee arthroplasty
  1. Tez No: 734343
  2. Yazar: İSMAİL DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZKAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Amaç: İntra-operatif ve post-operatif kanama, TDP ameliyatları için ana problemlerden bir tanesidir. Bu kanamanın önlenmesi amacıyla çok çeşitli yöntemler tarif edilmiştir. Bu yöntemlerden bir tanesi femoral kesi için kullanılan intramedüller rehber giriş yerinin tıkaç ile kapatılmasıdır. Bu yöntemle ilgili, literatürdeki kısıtlı sayıda çalışmalar net bir bulgu ortaya koyamamaktadır. Bu çalışmada femoral intramedüller giriş yerinin kapatılmasının kanamaya etkisi olup olmadığını araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız randomize kontrollü çalışma olup 2020-2022 yılları arasında S.B.Ü Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi kliniğine başvuran 45-85 yaş arası, total diz protezi cerrahisi endikasyonu bulunan hastalarda yapılmıştır. Örneklem büyüklüğü hesaplanarak 114 hasta 3 farklı gruba ayrılarak femoral intramedüller giriş yerinin, bir grupta kemik tıkaç, diğer grupta çimento tıkaç ile kapatılması ve son grupta ise herhangi bir tıkaç işleminin yapılmaması planlandı. Operasyon sonrasında hastalar hemogram değerleri, dren dolum miktarları, tahmini kan kaybı hesaplanması, kan transfüzyonu yapılıp yapılmadığı ve VAS skorları üzerinden değerlendirildi. Bulgular: Hastaların operasyon sonrası dren dolum miktarlarında üç grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p=0,598). Operasyon sonrası ES replasmanı yapılma oranlarında da üç grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p= 0,087). Operasyon sonrası 72. Saat alınan hmg ile operasyon öncesi hmg farkı, çimento tıkaç yapılan grup lehine anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Intra-operative and post-operative bleeding is one of the main problems for TKA surgeries. Various methods have been described to prevent this bleeding. One of these methods is the closure of the intramedullary guide insertion site used for the femoral incision with a plug. The limited number of studies in the literature related to this method cannot reveal a clear finding. In this study, it was aimed whether sealing of the femoral intramedullary canal has an effect on bleeding. Material and method: Our study is a randomized controlled study, and it was conducted in patients aged 45-85 years who applied to the orthopedics clinic of S.B.U Antalya Training and Research Hospital between 2020-2022 and had total knee replacement surgery indication. By calculating the sample size, 114 patients were divided into 3 different groups, and it was planned to close the femoral intramedullary access site with a bone plug in one group, with a cement plug in the other group, and not perform any plugging in the last group. After the operation, the patients were evaluated based on hemogram values, the amount of drainage, estimated blood loss calculation, VAS scores and whether blood transfusion was performed. Results: There was no significant difference between the three groups in the amount of drainage after the operation (p=0.598). There was no significant difference between the three groups in the rates of post-operative blood replacement (p= 0.087). The difference between hmg taken 72 hours after the operation and hmg before the operation was found to be significant in favor of the cement plug group.