İmplant osteotomisi sırasında periferal kemikte meydana gelen sıcaklık değişiminin farklı frezleme teknikleriyle incelenmesi in vitro çalışma
Investigation of temperature change in peripheral bone during implant osteotomy with different drilling techniques in vitro study
- Tez No: 734359
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İmplant osteotomisi sırasında frezlemede kullanılan enerjinin önemli bir kısmı sürtünme nedeniyle ısıya dönüşür. Oluşan sürtünme ısısı ve sıcaklık artışı, implantın primer stabilitesini bozabilecek kemik nekrozu için bir risk faktörüdür. İmplant yeri hazırlığında sıcaklık değişimini etkileyecek çeşitli faktörler mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, implant osteotomisi sırasında periferal kemikte ortaya çıkan sıcaklık değişimlerine implant osteotomi sistemlerinin etkilerini incelemektir. Çalışmamızda insan çene kemiklerini simüle eden farklı yoğunluklardaki sentetik kemik bloklar kullanıldı. Her kemik yoğunluğunda üç farklı implant osteotomi sistemi (Standart teknik, Tek frez tekniği, Osseodensifikasyon tekniği) kullanılarak, irrigasyonlu koşullarda; farklı dönme hızı (800 rpm ve 1600 rpm), farklı frez boyu (8 mm ve 12 mm) ve farklı frez çapı (1,6 mm, 3,3 mm ve 4,3 mm) değişkenlerinin kemik osteotomisi sırasında oluşturdukları sıcaklık değişimleri in vitro koşullarda incelendi. Periferal kemikte sıcaklık değişimi üzerine etkili faktörler çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile karşılaştırıldı. Ayrıca implant osteotomi sistemleri sıcaklık değişimi açısından mukayese edildi. Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre sıcaklık değişimi üzerine en etkili parametre D1, D2 ve D3 yoğunluklu kemiklerde implant osteotomi sistemleri; D4 yoğunluklu kemikte ise frez çapı idi. Ayrıca D1, D2 ve D3 yoğunluklu kemiklerde en düşük sıcaklık artış değerlerine geleneksel kademeli osteotomi sisteminde ulaşıldı. D4 yoğunluklu kemikte ise Tek frez tekniği grubunun sıcaklık ölçüm ortalamaları diğer tekniklerden anlamlı derecede düşük bulundu. Çalışmamız sonuçları implant osteotomisi esnasında oluşan sıcaklık değişimini azaltmak ve daha başarılı implant uygulamaları gerçekleştirmek için farklı kemik yoğunluklarında farklı cerrahi protokollerinin oluşturulması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
During an implant osteotomy, a significant portion of the energy used in drilling is converted into heat due to friction. The resulting frictional heat and temperature rise are risk factors for bone necrosis, which may impair the primary stability of the implant. There are various factors that will affect the temperature change in the preparation of the implant site. This study aims to examine the effects of implant osteotomy systems on temperature changes occurring in the peripheral bone during implant osteotomy. In our study, different densities of synthetic bone blocks simulating human jawbones were used. Using three different implant osteotomy systems (Standard technique, Single drill technique, Osseodensification technique) at each bone density, different rotation speed (800 rpm and 1600 rpm), different drill lengths (8 mm and 12 mm), and different drill diameters (1.6 mm, 3.3 mm and 4.3 mm) variables during bone osteotomy were examined in vitro conditions. Factors affecting temperature change in peripheral bone were compared with multivariate logistic regression analysis. In addition, implant osteotomy systems were compared in terms of temperature change. According to the results obtained in our study, the most effective parameter on temperature change was implant osteotomy systems in D1, D2, and D3 density bones; In D4 density bone, it was the drill diameter. In addition, the lowest temperature rise values in D1, D2, and D3 density bones were reached in conventional drilling techniques. On the other hand, in D4 density bone, the mean temperature measurement of the single drill technique group was found to be significantly lower than the other techniques. The results of our study show that different surgical protocols should be established for different bone densities to reduce the temperature change during implant osteotomy and to achieve more successful implant applications.