Patellofemoral instabilitelerde tibial tüberkülün anteromedializasyonu (Fulkerson osteotomisi) sırasında kullanılan farklı fiksasyon tekniklerinin karşılaştırılması
A comparative study of fixation techniques in anteromedialization of the tibial tubercle (Fulkerson osteotomy) for patellofemoral instability
  1. Tez No: 955236
  2. Yazar: OĞUZHAN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı patellofemoral instabilite tedavisinde uygulanan tibial tüberkül osteotomilerinde (TTO) başsız ve başlı vida fiksasyon yöntemleri arasındaki komplikasyon oranlarını ve implant çıkarım sıklığını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: 2014 ile 2024 yılları arasında tibial tüberkül osteotomisi uygulanan 84 hasta (94 diz) retrospektif olarak incelendi. Hastalar, kullanılan fiksasyon tipine göre iki gruba ayrıldı: başsız vida kullanılanlar (56 diz) ve başlı vida kullanılanlar (38 diz). Demografik özellikler, perioperatif değişkenler, fonksiyonel sonuçlar, komplikasyonlar ve revizyon cerrahisi oranları analiz edildi. Fonksiyonel sonuçlar Kujala, Lysholm ve Tegner skorlama sistemleri kullanılarak değerlendirildi. Tüm hastalar için minimum radyolojik takip süresi bir yıl olarak belirlendi. Bulgular: Gruplar arasında başlangıç demografik verileri veya ameliyat sonrası fonksiyonel skorlar açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Başsız vida grubunda ameliyat süresi anlamlı şekilde daha kısa izlendi (95,8 ± 11,6 dakika vs. 106,8 ± 15,9 dakika, p = 0,001) ve hastanede kalış süresi de daha düşüktü (1,4 ± 0,7 gün vs. 2,1 ± 0,8 gün, p = 0,001). Ağrılı implant çıkarımı başlı vida grubundaki hastaların %18,4'ünde görülürken, başsız vida grubundaki hiçbir hastada izlenmedi (p = 0,001). Herhangi bir nedenle revizyon cerrahisi uygulanma oranı da başsız vida grubunda anlamlı derecede daha düşüktü (%3,6 vs. %26,3, p = 0,002). İmplant çıkarımı yapılan hastalarda, ilk cerrahi ile çıkarım arasındaki ortalama süre 19,8 ay olarak hesaplandı (aralık: 11–35 ay). Post-hoc güç analizi, implant çıkarım oranlarındaki farkı saptamak için çalışmanın %98,8 düzeyinde yeterli istatistiksel güce sahip olduğunu gösterdi. Sonuçlar: Tibial tüberkül osteotomilerinde başsız vida fiksasyonu, başlı vidalara kıyasla benzer fonksiyonel sonuçlar sağlarken, implant kaynaklı revizyon cerrahisi ve ağrılı implant çıkarımı oranlarında anlamlı derecede daha düşük oranlarla ilişkilendirildi. Bu bulgular, başsız vidaların TTO'da implantla ilişkili komplikasyonları azaltmada tercih edilebilir bir fiksasyon yöntemi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare complication rates and hardware removal frequency between headless and headed screw fixation in tibial tubercle osteotomy performed for patellofemoral instability Methods: A retrospective review was conducted on 84 patients (94 knees) who underwent TTO between 2014 and 2024. Patients were divided into two groups based on the type of fixation used: headless screws (56 knees) and headed screws (38 knees). Demographic characteristics, perioperative variables, functional outcomes, complications, and reoperation rates were analyzed. Functional results were assessed using the Kujala, Lysholm, and Tegner scores. The minimum radiological follow-up was one year. Results: No significant differences were found between the groups in terms of baseline demographics or postoperative functional scores. The headless screw group demonstrated a significantly shorter operative time (95.8 ± 11.6 vs. 106.8 ± 15.9 minutes, p = 0.001) and hospital stay (1.4 ± 0.7 vs. 2.1 ± 0.8 days, p = 0.001). Painful implant removal occurred in 18.4% of the headed screw group and in none of the patients in the headless screw group (p = 0.001). Reoperation for any reason was significantly lower in the headless group (3.6% vs. 26.3%, p = 0.002). Among patients who required implant removal, the mean interval between the initial surgery and hardware removal was 19.8 months (range, 11–35). Post-hoc power analysis confirmed sufficient statistical power (98.8%) to detect differences in implant removal rates. Conclusions: Headless screw fixation in TTO was associated with significantly lower rates of hardware-related reoperations and painful implant removal, while achieving similar functional outcomes compared to headed screws. Headless screws may represent a preferable fixation method for reducing implant-related complications in TTO.