ELT student teachers' beliefs about language learning: The case of Burdur Mehmet Akif Ersoy University
İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin dil öğrenmeye dair inançları: TC Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi örneği
  1. Tez No: 734377
  2. Yazar: HACER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İngilizce öğrenmek olmazsa olmazdır çünkü İngilizce insanların akademik hayatlarının ayrılmaz bir parçasıdır ve çoğu zaman bu küresel dünyada milyonlarca insanın İngilizceyi anlamasının ve öğrenmesinin gerektiği oldukça popüler ve önemli bir konudur. Yabancı dil öğrenmeye ilişkin inançların, insanların İngilizceyi neden ve nasıl öğrendiklerini belirlemede önemli bir faktör olduğu düşünülmektedir. Öğretmen adaylarının dil öğrenimi konusundaki inançlarına ciddi bir bakış atmak, İngilizce öğrenme ve öğretme yolundaki engelleri bulma ve düzeltme konusunda kolaylaştırıcı olarak hizmet eder. Bu çalışmanın amacı, Dil Öğrenmeye İlişkin İnançlar Envanteri (BALLI) kullanılarak Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği (ELT) öğretmen adaylarının dil öğrenmeye ilişkin inançları ile cinsiyet ve sınıflarına göre farklılık olup olmadığını belirlemektir. BALLI, Horwitz (1988) tarafından geliştirilen, dil öğrenmenin zorluğu, dil öğrenme yatkınlığı, dil öğrenmenin doğası, öğrenme ve iletişim stratejileri ile motivasyon ve beklentiler hakkındaki inançları detaylandıran 34 ifade ve beş kategoriden oluşan bir öz-bildirim anketidir. Envanterin genelinin sonuçlarının ortalaması yüksek bulunmuştur. Beş kategoriden dört kategorinin -yabancı dil yatkınlığı, dil öğrenmenin zorluğu, dil öğrenmenin doğası, öğrenme ve iletişim stratejileri- ortalamaları yüksek bulunmuştur. Motivasyon ve beklentiler ortalaması çok yüksek bulunmuştur. Genel envanterin cinsiyete göre önemli ölçüde farklılık gösterdiği ve kız öğrencilerin sonuçları erkeklerinkinden daha yüksek bulunmuştur. Yabancı dil yatkınlık sonuçları, dil öğrenmenin doğası sonuçları, öğrenme ve iletişim stratejileri sonuçları ile öğretmen adaylarının motivasyon ve beklenti sonuçlarının cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaştığı ve kız öğrencilerin erkeklere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dil öğrenmenin zorluğu sonuçları cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Beş kategorinin hiçbirinin sonuçları sınıfa göre önemli ölçüde farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Learning English is a must because English is an inextricable element of people's academic lives and it is a highly popular and important issue that millions of people need to understand and learn English in this global world. Beliefs about learning a foreign language are thought to be a key factor in determining why and how people learn English. Having a serious look at the beliefs of student teachers about language learning serves as a facilitator to find out and recover the roadblocks on the path of learning and teaching English. The goal of this study is to determine English Language Teaching (ELT) student teachers' beliefs about language learning as well as whether there is any difference according to their gender and class using the Beliefs about Language Learning Inventory (BALLI) at Burdur Mehmet Akif Ersoy University. BALLI (Horwitz, 1988) is a self-report questionnaire with 34 statements and five categories elaborating on the beliefs about the difficulty of language learning, language learning aptitude, the nature of language learning, learning and communication strategies and motivation and expectations. The overall results of the inventory were found as high. The means of the four categories out of five -foreign language aptitude mean, the difficulty of language learning mean, the nature of language learning, learning and communication strategies- were high. Motivations and expectations mean is very high. The overall results of the inventory differed significantly according to gender in favour of females over males. Foreign language aptitude results, the nature of language learning results, learning and communication strategies results and the motivations and expectations results of the student teachers differed significantly according to gender in favour of females over males. Difficulty of language learning results have not differed significantly according to gender. Neither of five categories' results have differed significantly according to class.