Analysis of WAVE1 gene expression in periodontitis
Periodontitiste WAVE1 gen ekspresyonunun analizi
  1. Tez No: 734397
  2. Yazar: HAWBASH MOHAMMED AMIN RAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Periodontitis, periodonsiyumun bozulması ile karakterize multifaktöriyel inflamatuar otoimmün bir hastalıktır. Konağın inflamatuar yanıtı ile periodontopatik bakteriler tarafından üretilen supra- ve sub-gingival biyofilmler arasındaki etkileşimin bir sonucudur. Genetik, mikrobiyal, çevresel ve immünolojik faktörlerin yanı sıra ırk, cinsiyet ve yaş da dahil olmak üzere etkileşimli çoklu risk faktörlerine bağli bir hastaliktir. Bugüne kadar, periodontitis ile doğrudan ilgili spesifik genler tanımlanmamıştır. WASP-ailesi verprolin homolog protein 1 (WAVE1), çoğunlukla nöronal hücrelerde eksprese edilen temel aktin-hücre iskeleti yeniden düzenleme proteinlerinden biridir. Tümör büyümesini, invazyonunu ve metastazını düzenlemek için önemli bir moleküldür. ARP 2/3 kompleksinin aktivasyonu ile aktin polimerizasyonunun kontrolünde WAVE1 proteini, hücre göçünde gözlenen aktin bazlı membran çıkıntılarının oluşumunda görev almaktadır. Bu, periodontitis ve WAVE1 arasındaki ilişkiyi değerlendiren ilk çalışmadır. Bu tez çalışması, WAVE1 geninin periodontitis dokularındaki mRNA ekspresyonunu analiz etmek için 18 periodontitis hastası (10 erkek ve 8 kadın) alındı. Ortalama yaşları 53.1 (34-65) idi. Her hastanın periodontitis ve sağlıklı dokularındaki gen ekspresyon düzeyini değerlendirmek için Kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qPZR) yöntemi kullanıldı. Analiz edilen veriler, sağlıklı kontrol dokuları ile karşılaştırıldığında WAVE1 geninin periodontitis dokusunda ekspresyonunun arttığı görüldü, bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu (p = 0.0442). Bu çalışmanın sınırlılıklarından biri örneklem büyüklüğünün küçük olmasıdır. Sonuç olarak, WAVE1 periodontitisin gelişmesinde ve ilerlemesinde önemli bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a multifactorial inflammatory autoimmune disorder characterized by disruption of the periodontium. It is a result of the interaction between host inflammatory response and supra- and sub-gingival biofilms produced by periodontopathic bacteria. The condition depends on multiple interacting risk factors, including: genetic, microbial, environmental, and immunological factors, as well as race, gender, and age. To date, specific genes directly involved in periodontitis have not been described. WASP verprolin-homologous protein 1 (WAVE1) is one of the essential actin-cytoskeleton rearrangement proteins that is primarily expressed in neuronal cells. It is a very crucial molecule in the regulation of tumor growth, invasion and metastasis. The role of WAVE1 protein in the control of actin polymerization by activation of the ARP 2/3 complex seems to be important in the formation of actin-based membrane protrusions that are observed in cell migration. The current study is the first to investigate the relationship between periodontitis and WAVE1. In this study, 18 periodontitis patients (10 male and 8 female) were recruited in order to analyze the mRNA expression of WAVE1 gene in periodontitis tissues. They had a mean age of 53.1 years (34-65). The quantitative real time PCR (qPCR) method was used to evaluate the gene expression level in periodontitis and healthy tissues of each patient. The analyzed data showed that WAVE1 was overexpressed in periodontitis tissues when compared to healthy control tissues and the difference was statistically significant (p = 0.0442). One of the limitations of this study was that it had a small sample size. In conclusion, WAVE1 does have a significant role in the development and progression of periodontitis.