Mali tevzin ve Eskişehir, İzmir ve Manisa örneği
Monetary distribution and Eskişehir, İzmir and Manisa example
- Tez No: 73439
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH VARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ MALİ TEVZİN VE ESKİŞEHİR, İZMİR VE MANİSA ÖRNEĞİ Muziye Cansu Maliye Teorisi Anabilim Dal* Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temmuz 1998 Danışman: Prof. Dr. Nezih Varcan Merkezden yönetim ve yerinden yönetim ilkelerine göre genellikle her devletin benimsediği örgütlenme biçimlerinden hareketle merkezi yönetim ile yerel yönetimler arası önce hizmet bölüşümü sonra gelir bölüşümü ifade edilmeye çalışılmış, Türkiye'de mali tevzin incelenmiş ve Eskişehir uygulaması ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde kamu yönetimi örgütlenme biçimleri olan merkezi yönetim ve yerel yönetimin sakıncaları ve yararlan hakkında genel bilgi verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde mali tevzin tanımı ve gerekliliği belirtilmeye çalışılmıştır. Mali tevzinin iki basamağı olan hizmet ve gelirin yönetimler arası bölüşümü, mali tevzinin kapsamı başlığı altında ifade edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de merkezi yönetim ve yerel yönetimler arası hizmet ve gelir bölüşümü üçüncü bölümde incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde Eskişehir, İzmir ve Manisa'da mali tevzin araştırması yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Based on the central management and local management principles, first the se rvice and then income sharing between the central management and local management is explained by considering the governmental organisational manners in general. The fund distribution of Türkiye is examined, and reviewed the application. In the first section a general information is given about the pro's and the con's of central management and local management which are types of governmental organisations. In the second three section the definition of monetary distribution and the necessity for it is explained. The sharing of service and income which is the second step of monetary distribution, between the management, explained under the heading of Content of monetary distribution. The dividing of service and income between central management and the local management in Türkiye is reviewed on the third section. In the fourth section the monetary distribution in Eskişehir, İzmir and Manisa are researched.