Yüksek öğrenim düzeyindeki grafik tasarım eğitimine özgün baskı tekniklerinin katkıları
The contributions of original print techniques to graphic designtraining at highereducation level
- Tez No: 211229
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PARLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma özgün baskı tekniklerinin tasarım ve uygulama sürecinin grafik tasarım eğitimine katkı ve sonuçlarının ortaya konmasını hedefleyen bir çalışmadır. Grafik eğitimi veren yüksek öğrenim düzeyindeki okullarda özgün baskı derslerinin yüklendiği sorumlulukların ortaya konması, eğitimin bütünü içerisinde doğru yerinin belirlenebilmesi önem taşımaktadır. Grafik eğitim sürecinde okulların sahip olduğu teknik donanım ve imkânlar doğrultusunda öğretilmekte olan baskı tekniklerinin, teknik öğrenimi ve uygulaması ile sınırlı kalmaması, mutlak olarak grafik eğitiminin diğer atölye dersleri ile ilişkilendirilmesinin gerekliliği söz konusudur. Kazandırılmaya çalışılan tasarım becerisi ve alanına yönelik özel düşünme başarısının pekiştirilmesi açısından, alan eğitiminin doğru bir şekilde özgün baskı teknikleri ile desteklenmesinin önemli olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.Grafik öğrencisine kazandırılmaya çalışılan yalın düşünme disiplininde özgün baskı tekniklerinin rolü büyüktür. Baskının siyah-beyaz kontrastlığı, kütle leke etkisi çok güçlüdür. Grafik anlatımın başarılı sayılabilmesi için yalın anlatımı başarabilmek kadar, uygulanmamış, denenmemiş farklı anlatımları yakalayabilmek de önemlidir. Baskı tekniğini öğrenen öğrenci, atölye ortamında yaşadığı deneyimler sonucu tekniğe değişik yönler verme imkânına sahiptir. Bu da öğrencinin yaratma sürecinde yaşayacağı deneyimleri zenginleştirecektir. Her baskı tekniği grafik eğitimi alan öğrencide farklı becerilerin pekiştirilmesini sağlayacaktır.Dünyada ve Türkiye'de özgün baskı sanatının doğuşu ve geçirdiği tarihsel süreç ve özgün baskı tekniklerinin detaylı bir biçimde verilmeye çalışıldığı bölümler araştırmanın kuramsal alt yapısını oluşturmuştur. Yüksek, çukur, düz, mix baskı olmak üzere dört ana başlık altında yer alan ağaç, linolyum, gravür, litografi ve serigrafi baskı teknikleri; tekniklerin anlatımı, tekniklerin uygulanmasında kullanılan araç ve gereçler, baskı işlem basamakları olmak üzere çeşitli alt başlıklarla incelenmiştir. Ancak bu çalışmaya temel teşkil eden öğrenci çalışmalarının uygulandığı atölye ortamında, litografi tekniğinin uygulanabilmesi için gerekli malzemelerin bulunmamasından dolayı konu ayrıntılı bir şekilde işlenmeyip sadece tanımlama ile yetinilmiştir.Grafik Atölye dersleri ile baskı derslerinin koordineli yürütülmesinin öneminin ortaya konulmasına çalışılan bu araştırmanın uygulama grubunu, yüksek öğretim düzeyinde grafik eğitimi alan öğrenciler; uygulamalarını ise üç akademik yıl boyunca grafik atölye ve özgün baskı derslerinde yapılmış olan baskılar oluşturmuştur.Sonuç ve Bulgular bölümünde uygulatılan baskı tekniğinin grafik anlatıma katkısı ve baskı tekniği için seçilecek konunun tasarımının grafik anlatıma katkısı olmak üzere iki temel başlık altında alınan sonuçların verilmesi ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate the contributions and outcome of the design and application process of original printing techniques to the education of graphic design. In Graphics Education at higher schools, it is important to demonstrate the responsibilities undertaken by original printing subjects and to determine their place in the whole education precisely. In line with the technical equipment and means of the schools, the education of printing techniques that are taught at schools during the Graphics Education must not be limited to the technical education and application thereof; but graphics education must absolutely be interrelated with other workshop subjects. It is demonstrated that not supporting the field education with original printing techniques appropriately has important consequences to the enhancement of the special logic of thinking directed at the design skills and field to be acquired.Original printing techniques have a great role in the simple thinking discipline that is to be acquired by the graphics student. The black-white contrast and mass blot effect of the printing is very strong. In order to deem a graphic expression successful, it is important to catch unapplied, untried distinct expressions, as well as a simple expression. The student learning the printing technique has the ability to give different directions to the technique as a result of the experience in the workshop environment. This, in turn, will enrich the experience of the student during the creative process. Each printing technique will enhance different skills in the graphics student.The emergence and history of the art of original printing in the world and in Turkey, and the departments where original printing techniques are taught in detail are constituting the theoretical infrastructure of this study. In this study, Woodcuts, Linocuts, Intaglio Printing, Lithography and Screen Printing techniques are subsumed under four headings of relief, intaglio, flat and mixed printing; and the explanation of the techniques, the means and materials used in the application of the techniques, the phases of the printing process are examined under different sub-headings. As the material required for the application of Lithography technique in workshop atmosphere where the student works constituting the basis of this study are practiced, the subject has been studied not studied in detail and a definition has been made only.This study demonstrates the importance of carrying out Graphics Workshop subjects and printing subjects in a coordinated way. The application groups of this study are the students in higher education receiving graphics education; and the applications of this study are the printings made during the graphics workshop and the original printing subjects during three academic years.In the Results and Findings section, the study is ended with two main headings, one for the contribution of the printing technique that has been implemented to the graphical expression, and the second for the contribution of the design of the topic chosen for the printing technique to graphical expression.