Resimsel anlatımda gözlem, algı ve bireysellik
Observation, perception and individualism in illustrative (figurative) expression
  1. Tez No: 73441
  2. Yazar: RIDVAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. ABDULLAH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU RESİMSEL ANLATIMDA GÖZLEM ALGI VE BİREYSELLİK Arş.Gr. Rıdvan COŞKUN Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1998 Danışman: Prof. Abdullah DEMİR "Resimscl anlatımda Gözlem Algı ve Bireysellik'1 insanın kendini ifade etme amacına yönelik bir çabayı göstermektedir. Mağara insanının içinde bulunduğu doğal şartlardan dolayı gözlemlerini mağara duvarlarına resmetmesiylc başlayan süreç, zaman içerisinde insanın bilgi ve beceri yeteneğinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Gözlemlerle bilinçlenen insan, akıl ve zihnini kullanmayı öğrenmesiylc gelişmiştir. Zihnin etkin hale gelmesiyle insanın düşünce boyutu devreye girmiştir. Düşünme, zihnin bir fonksiyonudur ve zihindeki bilgi birikimlerinin temelini oluşturan dış gerçeklere bağlıdır. Resimscl anlatım biçimlerinin temelini oluşturan gözlemler, zihinde harmanlanıp düşüncelerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Gözlemlerle elde edilen imgeler ile insanın düşünceleri resimscl anlatımda ifade bulabilmiştir. İmgeleri ve düşüncelerini yansıtmaya çalışan insan, geçmişten günümüze temel resim elemanlarından yararlanmıştır. Önce bakma ve görme ile başlayan görsel etkileşim, görme biçimi ve bunu etkileyen zaman boyutu ile yansıtma biçimlerinin gelişmesi ve temel resim elemanlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bunlar açık-koyu, büyük-küçük, uzun-kısa, sıcak-soğuk, sert- yumuşak vb. zıtlık ilişkileridir. Doğadaki bütün dengeler de bu zıtlık ilişkileri ile oluşmuştur. Bu zıtlık ilişkilerinin yanında, gözlemlerlebiçimleri ve renkleri birbiri ile ilişkili olarak görürüz. Resimsel anlatımda biçim ve renkler zaman içerisinde belirli kalıplara göre oluşturulmuş düzenlerle yansıtılmıştır. Uygarlıkların kendine özgü renk ve biçimlerinden dini konuların betimlenmesini amaçlayan resimlere kadar bu kurallar etkili olmuştur. Rönesans'la birlikte biçimler ve renkler doğanın daha çok gözlemlenmesi sonucunda değişime uğramış, bir ölçüde özgürleşmişlerdir. Biçimler ve renklerde, sanatçıların özgün ifade biçimlerinin ortaya çıkmasında doğanın gözlemlenmesi etkili olmuştur. Bu gözlemler sonucunda, renklerin birbirleri ile olan ilişkileri ve perspektifin bulunması ile biçim ve renk ilişkileri farklı bir boyut kazanmıştır. însamn zeka ve düşünce gücünün dış gerçekleri kavrayıp bunları yorumlayabilme çabası ile yaratıcılığı gelişmiştir. Resim sanatı tarihi içinde rönesanstan modern sanata kadar sanatçılar iki boyutlu düzlem üzerinde giriştikleri yaratma eylemleri sonucunda, insanlığın düşünce boyutunun gelişmesini sağlamışlardır. İnsanın, gözlemlerle çevresini ve kendisini algılamasını sağlayan duyum ve duyulandır. Resimsel anlatım biçimleri de bütün bu duyuların fizyolojik durumlarına bağlı olarak ifade edilmiştir. İnsanın algılan iç ve dış gerçeklerle kuşatıldığı içindir ki resimsel anlatımda da bu iç ve dış gerçeklerin yansımasını görürüz. Renklerin etkisi ve doğanın etkisi algılarımızı yönlendirir ve bilincimizi etkiler. İnsan kendinin dışındaki dünyayı algılarken ve gözlemlerken tek basınadır. Duyularının ve çevresel koşulların bir bütün olarak oluşturduğu bir bireydir. Resimsel anlatımda sanatçılar bireysel ifade biçimleri bulup yansıtmaya çalışırlar. Bireysellik sonucunda da özgünlük ve üslup ortaya çıkar. Sanatçı ve izleyici arasında da sanatçının bireysel kodlamalarını çözebilecek, ifade ettiği biçimleri algılayabilecek izleyicilerin ortaya çıkması ile sanatçı amacına ulaşmış olur. mRcsimsel anlatımda değişen bakışı, gözlem ve algılarda ön yargılar, aynı yerde aynı anda farklı gözlem ve algılar, yetersiz duyum ve duyular, psikolojik gözlem ve algılar etkilemektedir. Resimsel anlatımda iki boyutlu düzlem üzerinde üçüncü boyut yanılsamasını, gerçekmiş gibi algılarız. Yanılsamalar, algılanan biçimlerin karmaşık yapılar içermesinden kaynaklanır. Rcsimsel anlatımda, yanılsamaların yanında göz dengeyi de arar. Denge, zıtlık elemanları ile sağlanır. Büyük bir dengeler yumağı olan doğa. gözlem ve algılarımız sonucu bilincimizde denge kavramının oluşmasını sağlar. Rcsimsel anlatımda da denge, doğanın temel denge yasaları ile gerçekleştirilmekledir. Denge resimsel anlatım biçimlerinin de temelini oluşturur. Gözlem, algı ve bireysel varoluşu ile sanatçı, kendini ifade ederken temel resim elemanlarını dengeli bir biçimde kullanmaya çalışmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Observation, Perception and Individualism in Illustrative (figurative) Expression”is indicating an effort which human being intends to express himself. The process (the history of drawing art) which started with caveman who had drawn his observations on the cave-walls, due to natural conditions, caused to bring to light the knowledge and ability (skill) of human being. Human being who became conscious by observations has developed through learning how to use his brain and intelligence. By activating intelligence, the dimension of thought has begun to be used. Thinking is a function of brain and is connected to the external truths forming the base of information in the memory. Observations forming the basis of the illustrative expression norms (rules) have led to divulge thoughts (ideas) after being harvested in the brain. Images obtained by observations and the thoughts of human being could find their meaning in the illustrative expression. From past to present, human being trying to reflect images and thoughts has been making use of the basic picture components. The visual interaction which started firstly by looking at and seeing has caused to come into daylight the way of seeing, the dimension of time effecting this, the development in reflecting ways and finally the basic picture components (elements). These are the relationships of antinomy (concession) such as light-dark, big-small, long- short, cold-hot and hard-soft e.t.c. All equilibrium (balance) in the nature is formed by these antinomies. By observing, we see these images (shapes) and colors related to each other, loo, besides these antonymous relations In the illustrative expression, images and colors have been reflected by regulations established according to special norms which were developed through lime. These rules have been effective from the images and colorsof certain civizilations to paintings aiming to express religious subjects. With Renaissance, as a result of observing the nature more and more, images and colors have changed and, to some extend, they got some liberties. Observing the nature in images and colors has helped the development of original expression styles of artists. As a result of these observations, the relationships of images and colors have gained a new different dimension by relationships of colors and by discovering perspective. The creativity of human being has developed through the effort of comprehending and commending some external truths and the ability to think. In the history of drawing art, from Renaissance to modern art, artists have provided a way to develop the thinking dimension of human being, as a result of their effort to create in a two-dimensional (bidimensional) platform (level). What makes the human being understand himself and his surrounding is his sensations and senses. The illustrative expression nurms have also been expressed according to physiological states of all these senses. Because perception is surrounded by internal and external truths, we observe these internal and external truths in the illustrative expression. The effects of colors and nature direct our perception and affects our awareness. Human being is alone when he perceives and observes the worl outside himself, lie is an individual formed by the senses and environmental conditions as a whole, in the illustrative expression, artists try lo find and reflect individual expression styles. As a result of individualism, originality and style become clear. An artist reaches his aim if there are some audiences who can decode the individual message encoded by the artist and can perceive the images expressed by the artist. VIIn the illustrative expression, observation and prejudices in perception, different observations and perceptions in same place and same time, insufficient sensations and senses, psychological observations and perceptions affect the point of view being changed. In the illustrative expression, we perceive the illusion of the third dimension on the bidimcnsional platform as if it were real. These illusions are resulted from the complexity of images being perceived. In the illustrative expression, the eye seeks the equilibrium (balance). It is provided by anlonymous components. The nature, a great ball of equilibrium, has formed the concept of balance in our mind as a result of observations ond perceptions. This equilibrium is obtained by the basic equilibrium laws of nature in the illustrative expression. The equilibriumforms the basis of the illustrative expression. The equilibriumforms the basis of the illustrative expression norms, too. Through observations, perceptions and individual exislance, the artist is trying to use the basic picture components well- balanced while he is expressing himself. vu